Gündem Haberleri

  Bizi sevmeyeni de severiz

  Murat SANDIKÇI - Hakan ÇELİKBAŞ Şevket ERZEN - Erol KÜÇÜKOĞLU / DHA
  22.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dünkü seçim çalışmalarının ilk bölümü için Nevşehir’in Hacıbektaş İlçesi’ndeydi.

  Hacıbektaş Belediyesi’ni ziyaret eden Kılıçdaroğlu’na Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu, ziyaretin anısına, “Sevginin, hoşgörünün, bereketi olarak size üzüm armağan ediyorum” diyerek tahta bir kutu içinde plastikten yapılmış bir salkım üzüm verdi. Bu sırada Aşık Mahzuni Şerif’in torunu 9 yaşındaki Yiğit’le konuşan Kılıçdaroğlu, “Yiğit saçın ne güzelmiş. Benimki de böyle olsaydı” dedi. Merhum sanatçının torunu Yiğit de, “Saç önemli değil, önemli olan kafanın içi. Ben de sizin gibi olabilseydim keşke” yanıtını verdi. Daha sonra Çilehane’ye geçen Kılıçdaroğlu, İnsanlık Anıtı önünde hazırlanan kürsüde şunları söyledi: “Öncelikle Aşık Mahzuni Şerif’in 9’uncu ölüm yıldönümünü anıyorum. Aşık Mahzuni Şerif sazıyla, türküler söyledi. Ağır bedeller ödedi, ama yılmadı. Yüreğinde insan sevgisi vardı. Haksızlığa karşı direndi. Aşık Mahzuni Şerif’i üniversitede iken gördüm. Hacettepe Üniversitesi’ndeyken onun konserine gittim ve kendisini tanıdım. Aynı sofrada daha sonra birlikte yemek yedik, türkülerini dinledim, Evini ziyaret ettim, kitaplarını okudum. O bir halk dostu, ezilenlerin dostuydu. Biz şimdi onun mücadelesini sürdüreceğiz. O sazıyla sözüyle geleceğe ışık tuttu. Onun gönlü bizim yüreklerimizdedir. Hakka yürürken de buradaydım. Onun eserleri sazı sözü türküsü her zaman olacaktır. Yakınları onun mirasını sürdürecektir.”

  Biz kimseye kin tutmayız

  Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu ve 190 arkadaşının CHP’ye katıldığını belirten Kılıçdaroğlu, şunları ifade etti: “Onlara da şükran borçluyum. Aslında farklı yerlerde değildik, aynı havayı teneffüs edip, yürekleri gönülleri birleştirdik ve bir araya geldik, nehir olduk. İktidara hep birlikte yürüyeceğiz. Aydınlar burada, gönül dostları burada, kul hakkı yemeyenler burada. Biz kimseye kin tutmayız. Bize kin tutanlara bile. Bizim aleyhimizde konuşanlar, bizi sevmeyenler olur ama inanın biz onları da severiz. Bizim yüreğimizde insan sevgisi var. Hoşça kalın, dostça kalın diyoruz.” Kılıçdaroğlu, Çilehane’den ayrılmadan önce hazırlanan platformdan “CHP’nin rozeti Kuvay-ı Milliye rozeti, insanı sevme rozetidir, ülke için her şeyi göze alma rozetidir. CHP’nin rozeti, çocuklar yatağa aç girmesin rozetidir” diyerek, Selmanpakoğlu ve partiye katılan 190 kişiden bazılarına rozet taktı.

  Ezberini bozdum Başbakan artık itiraflara başladı

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Çorum Abide Kavşağı’nda düzenlediği mitingde yaklaşık 20 bin kişiye konuştu. Kürsüye Çorumspor’un forması giyip çıkan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Gelmiyor karşıma. Gelse kim çırak kim usta göstereceğim. Zaten bakın ezberini bozdum. Kimyasını bozdum. Şifresini çözdüm. Artık itiraflara başladı. ‘12 milyon 715 bin yoksulumuz var’ dedim. Dedi ki ‘Sayın Kılıçdaroğlu, 12 milyon 715 bin yoksul sayısında kayıt dışı olanlar da var’ İlk defa Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir başbakan, yoksul rakamının 12 milyon 715 binden fazla olduğunu itiraf etti. Bu kardeşiniz 15 milyon 600 bin üzerinden hesap yaptı. Gelse anlatacağım. İkinci itirafı, çıktı dedi ki ‘Sen biliyor musun? Ben milletvekili listesini yaparken, bizim bazı bakanlar yolsuzluk yaptı, onları listeye almadım. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez bir başbakan kendi kabinesinde bakanların yolsuzluk yaptığını itiraf etti. 3’üncü itirafı ise Ürdün Kralı’na düğün davetiyesi götürmesi oldu. Televizyonda dedi ’Ürdün Kralı’na gittim. Başbakanlık uçağı ile gittim. Yanımda kızım ve eşim de vardı. Düğün davetiyesini elden verdik.’ Ne diyelim çok şükür itiraf etti. Artık itiraflar dönemi başladı. Bütün hatalarını itiraf ettireceğim onun. Hazreti Ömer’in adaletinden bahsetmişti. Hazreti Ömer kendi işini yaparken kendi mumunu, devletin işini yaparken devletin mumunu kullanırdı.”

  Hacıbektaş uğurlaması

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hacıbektaş İlçesi’ne 5 kilometre uzaklıktaki Çilehane’ye helikopterle geldi. Belediyeyi ziyaretinin ardından Kılıçdaroğlu, tekrar Çilehane’ye dönerek Aşık Mahzuni Şerif’in mezarını ziyaret edip bir kırmızı gül ve kırmızı karanfiller bıraktı. CHP lideri Kılıçdaroğlu, Mahzuni’nin eşi Fatma Mahzuni ile de görüştü. Kılıçdaroğlu dua ettikten sonra mezar taşına CHP flaması koyan 2 partiliyi, “Bunları kaldırın. Bu özel bir anma töreni” diye uyardı. Hacıbektaş temaslarını tamamlayan Kılıçdaroğlu, helikopterle Çorum’a gitmek üzere havalanırken partililer tarafından uğurlandı. Kılıçdaroğlu, partisinin Çorum’da düzenlediği mitingte kürsüye İkinci Lig takımlarından Çorumspor’un formasını giyerek çıktı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı