Gündem Haberleri

  Bizi ölüm çemberine bırakıp kaçtılar

  Uğur ERGAN / ANKARA
  16.04.2016 - 22:36 | Son Güncelleme:

  Terör örgütü PKK’nın elebaşılarından Cemil Bayık’ın bizzat görevlendirdiği keskin nişancı ekibinde yer alan ve teslim olan teröristler itiraflarda bulundu. Teröristler kendilerini Yüksekova’ya getirenlerin ‘ölüm çemberinde’ bırakarak kaçtıklarını söylediler. Kandırıldıklarını belirten teröristler, “Kaçıp gittiler, onların gerçek yüzünü burada gördük” dedi. Teröristler, girdikleri evleri nasıl harap edip yağmaladıklarını da anlattı.

  HAKKÂRİ Yüksekova Kuruköy belgesinde PKK’nın ‘Güngör Mahallesi sorumlusu’ olan ve bizzat terör örgütü PKK’nın şehir yapılanması KCK’nın Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık tarafından görevlendirilen keskin nişancı ve onu koruyan 6 adamı, önceki gün teslim oldu. Teröristlerden ikisi verdikleri ilk ifadelerinde PKK’yla ilgili itiraflarda bulundu. Görüntülü olarak ifade veren teröristler, “Halk sizi bekliyor” diye kandırıldıklarını, kendilerini Yüksekova’ya getirenlerin kaçtıklarını belirterek, “Bizi ölüm çemberine terk ettiler” dediler. Haklarında adli işlem başlatılan teröristlerden ilki ifadesinde şunları söyledi:

  BİR YIL YPG’DE KALDIM
  “Bize ‘Halk siz bekliyor, halk kendisini savunacak askerleri arıyor, sizler de halkın beklediği askerlersiniz’ denildi. Ancak bize söylenenler olmadı. Kandırıldık, kandırıldığımızı gördük. Denetiminde olduğumuz adamlar bizi bırakıp kaçtılar, bizi ölüme terk ettiler. Kaçıp gittiler, bundan sonra onların, teröristlerin gerçek yüzünü burada gördük. Şu anda örgüte katıldığım için çok çok pişmanım. Örgüte 2010 yılında katıldım. 4 yıl kırsalda, 1 yıl YPG’de kaldım. Kobani’de 2-3 ay savaştım. Sonra diğer taraflara geçtim. Ondan sonra yine direkt kırsala geçtim. Kırsaldan sonra da Yüksekova’ya geçtim.”

  HALK BARİKAT, HENDEK İSTEMİYOR
  Teslim olan diğer PKK’lı da ifadesinde, örgütün kendilerine dağda verdiği eğitimde ‘devlete düşmanlık’ aşıladığını vurgulayarak, şöyle konuştu:
  “Devlete düşmanlık öğretisi böyle sürüyordu. Bu harp böyle sürdü. Ta ki biz Gever’e (Yüksekova) geldiğimiz zamana kadar. Dediler ki ‘Halk bizi istiyor, barikat yapmamızı, hendek yapmamızı, burada savaşmamızı istiyor.’ Ancak gerçekleri gördüm. Halkın barikatları, hendekleri istemediğini anladım. Evlerin boşaltılması da halkın üzerindeki baskıdan kaynaklandı. Halkın üzerinde büyük bir baskı oluştu. Halk buna dayanamayıp kaçtı. Bizi buraya getirenler de kaçtılar.

  EVLERİ DELİN, HER ŞEYİ ALIN
  Bize ‘Evleri falan delin, her şeyi alın, değerli eşyaları alın, paraları alın bize getirin’ denildi. Eğer para bulduysak gidip teslim ettik. ‘İhtiyaçlarınızı oralarda karşılayın’ dediler, bizi burada tek başımıza bıraktılar. Gerçek yüzlerini gördüm, o yüzden teslim oldum. Bizi öne sürüp kendileri rahat rahat kaçtılar. Bizleri bir çemberin içinde bırakıp, ölüme sürekleyip, kendileri kaçtı. Gerçek yüzlerini gördüm, o yüzden pişmanım.”

  Etiketler: Hakkari , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı