Gündem Haberleri

  Bize Che’ler değil Gandhi’ler lazım

  Hürriyet Haber
  13.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hürriyet, hükümetin ‘Kürt açılımı’ konusunda görüşmeye hazırlandığı Güneydoğu’daki etkin sivil toplum kuruluşu liderlerinin nabzını tuttu.

  Diyarbakır Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar ile Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Galip Ensarioğlu, “Sorun mutlaka çözülmeli” diyor.

  Parmaklar mutlaka tetikten çekilmeli

  ÇÖZÜM için Kürtlerin de sürece katılması gerekiyor. Ama Türkler gibi Kürtlerin de şu anda bir çözüm planı görünmüyor. Önce herkesin özgürce bu konudaki düşüncelerini açıklamasına olanak sağlamak, bunun yasal zeminini hazırlamak gerekiyor. Çünkü yıllar Türklerle Kürtleri ayrıştırdı. Temel problem, bu ayrışma ciddi bir kırılmaya dönüşmeden demokratik bir birliği oluşturmaktır. Onun için bu sürecin başarıya ulaşması zorunlu. Bunun için de şu anda bizim yeni Che’lere değil Gandhi’lere ihtiyacımız var. Kürt sorunu kendi içinde çok ciddi bir şiddet potansiyeli oluşturuyor. Öncelikli hedef bu potansiyeli ortadan kaldıracak önlemler olmalıdır. Bunun için de her şeyden önce çözüme yönelik somut adımların atılmasına kadar parmakların tetikten çekilmesi sürecin ilerlemesinin olmazsa olmazıdır.

  AK Parti meseleyi bitirir ya da biter

  HAYATIMDA AK Parti’ye oy vermemiş bir insanım. Başbakanı da geçmişte bu konularda en ağır eleştirenlerden biriyim. Ama bu süreci samimi ve olumlu gördüm. AK Parti kendini bağlayan bu sözlerden sonra artık geri adım atarsa biter. Cesur olmak zorundadır. Ya AK Parti bu meseleyi bitirir ya bu mesele AK Parti’yi bitirir. Bitirirse de AK Parti de uçar, Türkiye de. Çözüm için samimi bir irade ortaya konmuşsa, bunu desteklemek lazım. Biz de destekliyoruz. Ama desteğimiz kayıtsız şartsız değil. Yarın içi boş çıkarsa, yanlış bir ifadeyle kamuoyunun önüne çıkarlarsa desteğimiz olmaz. Bize sorarsanız bunun adı Kürt sorunudur. Ama isme takılmıyoruz. Çözsünler de ismini ne koyuyorlarsa koysunlar. İsterse Türk sorunu koysunlar.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı