Gündem Haberleri

  Bizdeki ceza sadece 101 YTL

  Ali AKSOYER/ İSTANBUL
  14.02.2006 - 00:32 | Son Güncelleme:

  Türkiye’de de siren ve tepe lambası takanlar eleştiri konusu oluyor. Bu kişiler diğer araçların sürücülerini sıkıştırıyorlar.

  Yol vermeyenleri, sirenleri ve tepe lambalarıyla polis imajı yaratarak baskı altına alıyorlar. Emniyet şeridine ve ters yola girip, kırmızı ışıkları, dönüş yasaklarını ihlal ediyorlar. Geçiş üstünlüğüne sahip polis, ambülans, itfaiye araçlarının kullanabileceği siren ve tepe lambalarını takanlar, yakalandıkları takdirde 101 YTL ceza ödüyorlar. Karayolları Trafik Kanunu’na göre, şartlarına uygun olmadan araçlarda kullanılan ses, müzik, görüntü ve haberleşme cihazları sökülene kadar araç trafikten men ediliyor. Zorunlu olmayan haller dışında, geçiş üstünlüğü hakkını kullanan sürücülere de 49 YTL ceza öngörülüyor.

  155’E BİLDİRİN

  Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü yetkilileri "Sireni araçların motor bölümüne taktıkları için bulmamız zor. Ancak, kullanıldığı anda siren bulunan araçları yakalayabiliyoruz. Tepe lambasını görürsek müdahale ediyoruz. Sivil polis araçları bile, çok gerekmediği taktirde bu cihazları kullanmıyor. Ancak belediye başkanları, özel korumaları bazı işadamları bile bu tür cihazları taktırarak trafikte kendilerine öncelik sağlamaya çalışıyorlar. Sürücüler, bu tür araçların plakalarını alıp mutlaka 155 Polis İmdat’a bildirmeli’’ dediler.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı