GeriGündem 'Bizde güvenlik,birçok ülkeden daha üstün'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Bizde güvenlik,birçok ülkeden daha üstün'

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Güvenlik Müdürü Fuat Akar, terörün bir numaralı hedefi haline gelen havalimanı ve meydanlarınında bulunan güvenliğin diğer ülkelere kıyasla, "Birçok ülkeden daha üstün durumda" olduğunu kaydetti.

Türkiye'de havalimanlarında kullanılan güvenlik cihazlarının en son teknoloji ürünü olduğunun altını çizen Akar, "Birçok Avrupa ülkesinde, ülkemizde bulunan son teknolojik güvenlik cihazları bulunmamaktadır" dedi.

 Devlet Hava Meydanları İşletmesi Güvenlik Müdürü Fuat Akar, terörün bir numaralı hedefi haline gelen havalimanı ve meydanlarınında bulunan güvenliğin diğer ülkelere kıyasla, "Birçok ülkeden daha üstün durumda" olduğunu kaydetti. Türkiye'de havalimanlarında kullanılan güvenlik cihazlarının en son teknoloji ürünü olduğunun altını çizen Akar, "Birçok Avrupa ülkesinde, ülkemizde bulunan son teknolojik güvenlik cihazları bulunmamaktadır" dedi.

Özel Güvenlik Dergisi'ne verdiği röportajda 12 havalimanı, 25 havaalanı ile havameydanlarına bağlı 216 hava seyrüsefer yardımcı cihazlarının bulunudğu 64 ayrı noktada 7 gün 24 saat hizmet verdiklerini belirten Akar, "Tüm dünya havacılığını yerinden sarsan 11 Eylül olayları, ülkemizde havacılık güvenliğinde çalışan tüm güvenlik birimlerimizi daha da tedbirli olmaya yöneltmiştir" diyerek güvenliğin sağlandığı limanlarda Patlayıcı Madde Algılama Sistemi(EDS), Patlayıcı Düzenekleri Algılama Sistemleri(EDDS), X-Ray Bagaj Kontrol Cihazı, Mobil X-Ray Cihazı, Bomba Koklama Dedektör(İz Dedektörü), Kapı Tipi Metal Dedektör, El Tipi Metal Dedektörü, Kapalı Devre TV Sistemi(CCTV) ve Kartlı Geçiş Sistemi(CACS) olarak kullandığını bildirdi.

Bu sistemlerinin pekçok Avrupa ülkelerinde henüz bulunmadığını ifade eden Akar, havalimanlarında görev yapan özel güvenlikçilerinde sürekli olarak eğitimden geçirildiğini kaydetti. Havalimanlarında emniyet teşkilatının görevlileriyle ortak çalışan özel güvenlikçilerin polisin tecrübesinden yararlandığını da bildiren Akar, ayrıca kullanılan bilgisayar terminalleriyle de sürekli irtibat halinde olunduğunu vurguladı.

Son olarak gerçekleşen Kıbrıs-İstanbul uçağının kaçırılması olayında herhangi bir güvenlik zafiyetinin olmadığının altını çizen Akar, "Bu tür olayların benzerleri dünyada da zaman zaman yaşanmaktadır. Güvenlik hizmet anlayışımızda herhangi bir değişiklik olmamıştır. Zira, özel güvenlik birimimiz yerine getirdiği özel güvenlik hizmetini en yüksek standartta zaten icra etmektedir. Halen personelimizin büyük bir bölümü üniversite ve yüksekokul mezunudur ve her yıl sürekli olarak hizmet içi eğitimlerden geçirilmektedir" dedi.(ANKA)Yorumları Göster
Yorumları Gizle