Gündem Haberleri

  Bizde de Susurluk var

  Hürriyet Haber
  20.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Abdullah Öcalan, PKK'nın kanalı MED TV'deki bir panele telefonla katıldı. Terörist lider, Özal'ın ölümünden Yeşil'e, Şemdin Sakık'tan Çiller'e ilginç açıklamalarda bulundu. Apo, ‘‘Susurluk, PKK'da da var. Çeteleşmenin temizlenmesine biz Türkiye'den önce başladık’’ dedi.

  PKK Lideri Abdullah Öcalan, Türkiye'de siyasetçiler yerine askerle barış görüşmelerine başlamak istediğini belirtirken; Şemdin Sakık'tan sonra sıranın kendisine geldiği yolundaki haberler üzerine, ‘‘Rolümü yeterince oynadığıma inanıyorum’’ dedi.

  PKK'nın yayın organı Med TV'de düzenlenen panele telefonla katılan Öcalan soruları yanıtladı. Öcalan, Şemdin Sakık'ın Kuzey Irak'tan operasyonla Türkiye'ye getirilmediğini, Irak Kürdistan Demokrat Partisi'nce teslim edildiğini iddia etti. Sakık'ın Türkiye'ye açıklanan tarihten 6 gün önce getirildiğini öne süren Apo, 3 saatlik programda şu konulara değindi:

  İçimizdeki Susurluk

  PKK'nın içinde de Susurluk çetesi var. Anlayış, uygulama olarak aşmak istiyoruz. Bu hastalığa yol açıyor. Çeteleşme temizlenmeden sağlıklı olamazdık. Türkiye'den önce temizliğe başladık. Yeşil'in nerede olduğunu, bağlı olduğu kurum çok iyi bilir.

  Kürt toplumu kirli

  Kürtler, kirletilmiş bir toplumdur. Türkiye, bütün olanaklarına rağmen kendisini temizleyememiştir. Kürtler, Türklerden çok daha geri, antisosyal, kirletilmiş toplumdur. Kürtlerin durumuna şaşmamak gerek.

  Herşeyi tartışmalıyız

  Federasyon dahil herşeyi tartışmalıyız. Türkiye'nin iç, dış politikası, ekonomisi Kürt sorununa endekslenmiştir. Kürt, Türk ve diğer halkların özerkliği Mustafa Kemal'in ruhuna aykırı olmaz. Parçalayan değiliz. Bir alfabeyi, ilkokulunu bile çok gören baskı nerede görülmüştür.

  Temsilcileri halk seçsin

  'İlla benimle görüşsünler' diye derdim yok. Sorunun muhatabı, acıyı çeken de Kürt halkıdır. Bir seçim yapılsın kendi milletvekilleri ortaya çıksın, onlarla diyalogu başlatın. Gerçekleri zorlamamak gerek.

  Hedef turist değil, turizm

  Son operasyon diğerlerinden daha kapsamlı. 1 gecede 6 alay asker indirildi. Ciddi kaybımız yok. İşleri daha da kızıştırırlarsa, Türkiye'de savaşı önemli ölçüde besleyen turizm sektörüne yönelebiliriz. Siyasi seçenekler ortaya çıkmazsa, turisti, insana zarar vermeyen adımlar atarız.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı