GeriGündem Biz yüzde 45 CHP yüzde 25
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  47
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Biz yüzde 45 CHP yüzde 25

Biz yüzde 45 CHP yüzde 25
refid:17860679 ilişkili resim dosyası

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, seçim bölgesi Kocaeli’de Hürriyet’e, Cumhurbaşkanının görev süresinin 7 yıl olduğunu savundu, “Bu konudaki tartışmayı 2011’de sonuçlandırmalıyız. 5 mi, 7 mi karar vermek gerekir. Konu, Meclis’te çözülmeli” dedi.

Ergün, özetle şunları söyledi:
MHP barajda
- AK Parti, yüzde 45’in altı olmaz. 22 Temmuz’daki sonuç çıkabilir, yani 46-47 bandı. CHP, yüzde 25’te kalırsa, onlar için başarı olur. Belki 25’i biraz geçebilir ama 30’u bulamaz. MHP ise bana göre hâlâ baraj sınırında. MHP’nin Orta Anadolu tabanı bize, Batı Anadolu tabanı da CHP’ye kayabilir. BDP 25 milletvekili çıkarabilir.
- Engin Alan’la ilgili sözlerinden dolayı, sanki ‘Başbakana karşı olanlar Ergenekon’dan içeri atılıyor’ gibi algı yaratılmaya çalışıldı. Bu adam, ayağa kalkmadığı için değil, Başbakan’ı devirme, darbe girişiminden dolayı yargılanıyor. Şimdi siyaset kurumu da bunlara sahip çıkıyor. İddialar doğru çıkarsa, o zaman utanmayacaklar mı? Demokrasiyi ortadan kaldırmak isteyenleri, demokrasinin kalbi Meclis’e taşıyorlar.
- Komplo iddiaları konusunda hükümetin çifte standardı yok. Hayati Yazıcı olayındaki komplo ortaya çıktı. Ergenekon sanıklarının ‘Virüslü mail atıldı’ iddiaları da araştırılıyor. Mahkeme komplo iddialarını ciddiye alıyor. Eğer alınmıyorsa yanlış olur.
- Türkiye’de bir muhalefet alışkanlığı var. Umutlandıramıyorsanız, o zaman korkutacaksınız. BDP de umut yerine korku salıyor. Güneydoğu’da vatandaş, sorunun çözümüne dair önemli mesafeler alındığını hissediyor. Ama içe kapanık, ideolojik yapılar var. Bu iyileşmeler hissedilmesin diye ellerinden geleni yapıyorlar.
Bahçeli’nin tokadı
- Toplumun talepleri ile İmralı’nın, Kandil’in ve BDP’nin talepleri aynı değil. Seçim barajı tartışılabilir. Ama talepler, özerklik gibi toplumu bölmeye yönelikse kabul edilemez. Bu üniter devlet yapısında değişiklik talebidir. Ülkenin bölünmesi riski var, sıcak bakmayız. Özerkliğin alt unsuru olarak ayrı bayrak istiyorlar. Bu da aynı etkiyi meydana getirir. Öcalan’a ev hapsini de kimse tartışmaz bu ülkede. Yaşanan son olaylarda PKK ile Ergenekon arasında bir bağlantı olduğu hissediliyor. Bunu toplum da hissediyor, ben de hissediyorum.
- Vallahi, Devlet Bahçeli her gün bize Osmanlı tokadı çarpıyor. Öteki (Kılıçdaroğlu) her gün bize yalan ve iftira atıyor. Ne yapsın, Başbakan da bunları cevapsız bırakmamaya çalışıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle