Gündem Haberleri

  Biz unutmadık ya yetkililer

  Hürriyet Haber
  18.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  17 Ağustos depreminde yaşamını yitirenler, dün sabaha karşı yapılan törenlerle anıldı. Yalova, Gölcük, Kocaeli ve İstanbul’da düzenlenen anma törenlerinde gözyaşları sel oldu. Vatandaşlar, yetkililerin o günlerde verdikleri sözlerini yerine getirmediklerini söylediler.

  YALOVA

  17 Ağustos Depremi’nde yaşamını yitiren yaklaşık 4 bin kişi, felaketin 7’nci yıldönümünde Deprem Anıtı’nda düzenlenen törenle gözyaşları içinde anıldı. Akşam saatlerinden itibaren 17 Ağustos Parkı’ndaki Deprem Anıtı’na akın eden Yalova halkı, kaybettikleri yakınları için dualar etti. Depremde hayatını kaybeden her kişinin adlarının yazılı olduğu mermer sütunlara çiçekler koyan vatandaşlar, anıtta açılan deprem fotoğrafları sergisini gezerek felaketi unutmadıklarını gösterdi. Gece boyunca park çevresinde oturan yaklaşık 2 bin Yalovalı, kaybedilenlerin ardından yas tuttu.

  GÖLCÜK /images/100/0x0/55ea8512f018fbb8f885516f

  Kavaklı sahilindeki anma etkinliklerinde, kendisi de birçok yakınını kaybeden Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibe, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve depremzedelerle birlikte denize çelenk bıraktı. Büyük bir kara parçasının üzerindeki ev ve işyerleriyle birlikte denize çöktüğü Kavaklı sahilinin yeniden düzenlenen bölümünde 200 metrelik sahil bandına mumlar yakıldı. İzci grupları meşalelerle yürüdü. Saat 03.02’yi gösterdiğinde ise depremde eşlerini, çocuklarını, anne babalarını ve diğer yakınlarını kaybedenler o anı yaşayarak gözyaşlarına boğuldu. Donanma Komutanlığı Karargáhı ile bağlı birliklerde görev yapan ve enkaz altında kalarak hayatını kaybeden 420 Deniz Kuvvetleri personeli için de anma töreni düzenlendi. Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Yener Karahanoğlu, Donanma Komutanı Oramiral Muzaffer Metin Ataç, yüksek rütbeli subaylar, astsubaylar ile deprem şehitlerinin yakınlarının da hazır bulunduğu anma töreni, Donanma Komutanlığı karargáh binası yanına yaptırılan Deprem Şehitleri Anıtı önünde gerçekleştirildi. Anıttaki kaidede çocuklarının ve eşlerinin isimlerini arayan şehit aileleri, isimleri görünce gözyaşlarına boğuldu. Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Yener Karahanoğlu şehit aileleriyle tek tek ilgilenerek teselli etti.

  ADAPAZARI

  Adapazarı AKM önünde CHP Sakarya İl Teşkilatı tarafından 17 Ağustos 1999 Marmara depreminin 7’nci yıldönümü nedeniyle bir anma etkinliği düzenlendi. Yaklaşık 30 kişinin katıldığı anma programı saatler 03.02’yi gösterdiğinde toplanan kalabalık depremde hayatını kaybedenlerin anısına 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu.

  İSTANBUL

  CHP İstanbul İl Teşkilatınca, Kadıköy Meydanı’nda tören düzenlendi. Törendekiler gece boyunca bir özel televizyon kanalında canlı yayınlanan "Deprem" konulu programda görüşlerini dile getirirken depremin meydana geldiği saat 03.02’de ise hayatını kaybedenler anısına saygı duruşunda bulundular.

  Oğlunun ismini öptü

  Gölcük’te Donanma Komutanlığı Karargáhı’ndaki Deprem Şehitleri Anıtı, felakette yakınlarını kaybedenlerin akınına uğradı. Anne babalar, anıtta yazılı olan şehitlerin isimlerini öperek gözyaşlarına boğuldu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı