GeriGündem Biz Tanrı değil sadece doktoruz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Biz Tanrı değil sadece doktoruz

Biz Tanrı değil sadece doktoruz
refid:21527885 ilişkili resim dosyası

Geçtiğimiz 17 Nisan’da Gaziantep’te görevli olduğu hastanede bir hasta yakınının öldürdüğü Dr. Ersin Arslan’ın eşi ve meslektaşı Dr. Sibel Arslan, “O günden beri mesleği seçtiğime pişmanım” diyor ve ekliyor: “Bazen hekimi Tanrı zannedip, ondan hayat vermesini bekleyerek şiddet uyguluyorlar.”

GAZİANTEP’te 17 Nisan’da hasta yakını M.G.’nin (17) bıçakla öldürdüğü göğüs cerrahisi uzmanı Dr. Ersin Arslan’ın (30) eşi Sibel Arslan’ın (28) yası sürüyor. Patoloji uzmanlık eğitimine devam eden Arslan, “Eşimin görevi başında katledildiği ve sonrasındaki 157 gün, bu mesleği seçtiğime pişman oldum” diyor. Branşı nedeniyle hasta ve yakınlarıyla karşılaşmayan Arslan, “Bu hâlâ çalışabilmemi sağlıyor. Ama bire bir hasta bakan bir alanda olsaydım, bu mesleği çoktan bırakırdım” diye konuşuyor. Sibel Arslan, Gaziantep’te yaşıyor. Tıp fakültesi son sınıf öğrencisiyken tanıştığı Ersin Arslan’la 2.5 yıl önce evlenen Sibel Arslan, “Ben onu ilk gördüğümde sevmiştim. Evlenmek için doğru insan olduğunu ilk görüşmemizde anladım” diyor.

‘Hastası için çırpınırdı’

Eşinin hekimliğini hep örnek aldığını belirten Arslan, şunları anlatıyor: “O, gece gündüz hastalarıyla ilgilenir, saat kaç olursa olsun bir hastası aradığında kalkar giderdi. Bu durumdan hiç şikâyet etmezdi. Saatlerce, bazen bir lokma yemeden hastalarıyla ilgilenir, ameliyat yapardı. Bu nedenle de hastaları çok severdi. Gerçekten örnek alınması gereken biriydi. Ama yaşadığımız felaketten sonra, böyle bir olay onun başına geldiyse, mesleğimizin önemi ve kutsallığı nerede kaldı diye düşünmekten kendimi alamıyorum.  Doktor arkadaşlarım artık kapıdan giren her hasta ve yakınından şiddet görebilecekleri endişesini taşıyor.”

Tek çare caydırıcı ceza

Hekime yönelen şiddetin, hangi şartlar altında çalıştıklarından haberi olmayanlar tarafından uygulandığını belirten Arslan, sözlerini şöyle bitiriyor: “Hastanede yaşanan tüm aksiliklerin, hastalanmalarının bile faturasını hekime keserek ve bazen hekimi Tanrı zannedip, ondan hayat vermesini bekleyerek şiddet uyguluyorlar. Böylece sorunlarını çözebileceklerini sanıyorlar. İşin en acı tarafı da bu konuda kendilerini haklı görüp, ellerini kollarını sallayarak hastaneden çıkıp gidiyorlar. Çünkü karşılığında hiçbir ceza almayacaklarını düşünüyorlar. Hastanelerde güvenlik önlemlerinin artırılması, şiddete karşı caydırıcı cezaların getirilmesi, bu konuda kanuni düzenlemelerin yapılması şiddet olaylarını azaltacaktır.”

Anısına konser

DR. Sibel Arslan, görev başında öldürülen Dr. Ersin Arslan’ın anısını yaşatmak, ailesiyle dayanışmak, sağlıkta şiddete karşı ses vermek için İstanbul Tabip Odası’nın 24 Eylül Pazartesi günü Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’nda düzenleyeceği konsere katılacak. Konserde Bülent Ortaçgil’in yanı sıra Erkan Oğur ve Birsen Tezer de konuk sanatçı olarak yer alacak. Arslan, “‘Sağlıkta şiddete dur’ dendiğini insanlar tekrar hatırlayacak ve hekimlerin yalnız olmadığını görecek. Ama benim için en önemlisi Dr. Ersin Arslan unutulmayacak” diyor.

Ağlatan site

ERSİN Arslan’ın öldürülmesinden sonra www.sehitdoktorersinarslan.com adıyla bir internet sitesi açıldı. Sibel Arslan siteyle ilgili şöyle diyor: “Onu tanıyan tanımayan ama yüreği sızlayan binlerce kişinin, buradaki imza defterinde hissettiklerini paylaşmaları beni çok ama çok duygulandırdı. O kadar samimi kelimeler kullanmışlar ki her okuduğumda gözyaşlarına boğuluyorum ve okuyan herkesin de içinin sızladığını düşünüyorum. Bu site Ersin’in ve yaşadığımız bu felaketin unutulmaması için büyük bir hatıra defteri olacak.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle