Gündem Haberleri

  BİZ SÖZÜMÜZÜ TUTTUK VE MÜZAKERELERİ BAŞLATTIK

  Hürriyet Haber
  07.10.2005 - 14:52 | Son Güncelleme:

  AB'NİN GENİŞLEMEDEN SORUMLU ÜYESİ REHN: -“BİZ SÖZÜMÜZÜ TUTTUK VE MÜZAKERELERİ BAŞLATTIK, ŞİMDİ TÜRKİYE'NİN DE SÖZÜNÜ TUTMASI VE EK PROTOKOLÜ MECLİS ONAYINDAN GEÇİRMESİ, ONDAN SONRA PROTOKOLÜ TAM OLARAK UYGULAMAYA KOYMASI GEREKİYOR” -“SEYAHAT ÖZGÜRLÜĞÜ VEYA VİZENİN KALDIRILMASI İÇİN GÜVENLİKLE İLGİLİ KONULARDA TÜRKİYE'NİN AB'Yİ İKNA ETMESİ GEREKİR”  -AB'NİN GENİŞLEMEDEN SORUMLU ÜYESİ REHN:
  -“BİZ SÖZÜMÜZÜ TUTTUK VE MÜZAKERELERİ BAŞLATTIK,
  ŞİMDİ TÜRKİYE'NİN DE SÖZÜNÜ TUTMASI VE EK PROTOKOLÜ
  MECLİS ONAYINDAN GEÇİRMESİ, ONDAN SONRA PROTOKOLÜ
  TAM OLARAK UYGULAMAYA KOYMASI GEREKİYOR”
  -“SEYAHAT ÖZGÜRLÜĞÜ VEYA VİZENİN KALDIRILMASI
  İÇİN GÜVENLİKLE İLGİLİ KONULARDA TÜRKİYE'NİN
  AB'Yİ İKNA ETMESİ GEREKİR”

  (FOTOĞRAFLI)

  KAYSERİ (A.A) - 07.10.2005 - Tevfik Işık bildiriyor - AB'nin genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, “Biz sözümüzü tuttuk ve müzakereleri başlattık. Şimdi Türkiye'nin de sözünü tutması ve ek protokolü meclis onayından geçirmesi, ondan sonra protokolü tam olarak uygulamaya koyması gerekiyor” dedi.
  Rehn, Kayseri Ticaret Odası'nda (KTO) düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin Ankara'daki temasları kapsamında ek protokolün meclisten geçirilmesi konusundaki değerlendirmelerini sormaları üzerine, her iki tarafın da sözünü tutması ve verdiği taahhütleri yerine getirmesi gerektiğini belirtti.
  Ankara'da dün bu konuda yaptığı açıklamaların yanlış anlaşıldığını ifade eden Rehn, “Her iki tarafın da sözünü tutması ve verdiği taahhütleri yerine getirmesi çok önemli. Biz sözümüzü tuttuk ve müzakereleri başlattık. Şimdi Türkiye'nin de sözünü tutması ve bu protokolü meclis onayından geçirmesi, ondan sonra protokolü tam olarak uygulamaya koyması gerekiyor. Hükümet üyelerinden de bu konuda teminat aldım. Bu konunun halledileceğini söylediler. Türkiye sözünü tutacak, protokol onaylanacak ve uygulamaya geçilecek” diye konuştu.
  Ek protokolün meclisten geçmesi konusunda hükümetin ve muhalefetin güçbirliği yapması gerektiğine dikkati çeken Rehn, ancak bu şekilde ilerleme sağlanabileceğini bildirdi.
  Müzakere sürecinde ulusal düzeyde yaygın bir konsensüs olmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Rehn, şöyle devam etti:
  “Hükümetin ve muhalefetin birlikte çalışarak, süratli bir şekilde protokolü onaylamaları önem taşıyor. Ancak, bu şekilde bu yolda daha iyi ilerlenebilir. Protokolün meclisten geçirilememesi durumunda ise olumsuz etkileri olacaktır. İlgili başlıkların müzakereye açılması zor olacaktır. Mesela gümrük birliği konusunda Türkiye uluslararası yükümlülükleri yerine getirmemişse, o zaman müzakerelerin bu konuda devam etmesi çok zor olur.”

  -SERBEST DOLAŞIM HAKKI-

  Rehn, bir gazetecinin serbest dolaşım hakkının engellenmesi konusundaki tartışmaları hatırlatmaları üzerine, AB içinde çeşitli serbest dolaşım haklarının bulunduğunu, bunların birbirlerine karıştırılmaması gerektiğini kaydetti.
  Serbest dolaşım hakkı ile ilgili uygulamaların müzakere sürecinde ele alınacağını hatırlatan Rehn, sözlerini şöyle sürdürdü:
  “AB içinde müzakere sürecinde olan ve özel konumda olan ülkeler için farklı serbest dolaşım sistemleri var. Mesela, müzakere sürecindeki ülkelerde daha tam giriş sağlanmadan önce bile seyahat özgürlüğü var. Vizenin kaldırılması söz konusu olabiliyor. Ama bunun için güvenlikle ilgili konularda Türkiye'nin AB'yi ikna etmesi gerekir. Kişilerin serbest dolaşımı diye de bir kavram var. Bu daha çok eski birlik üyelerini kapsıyor. Ayrıca, işgücünün istihdamının serbest dolaşımı sistemi var. Bunlar, zaten AB ile Türkiye arasında müzakere çerçeve belgesinde ele alınacak konular. Bu bölüme geldiğimizde oldukça ilginç müzakere süreci yaşayacağımızı düşünüyorum.”
  Rehn, AB Türkiye Büyükelçisi Hansjoerg Kretschmer ile birlikte KTO bünyesinde faaliyet gösteren AB bilgi bürosunu ziyaret ederek, büronun çalışmaları hakkında oda başkanı Hasan Ali Kilci'den bilgi aldı.
  KTO Başkanı Kilci, basın toplantısı sonrası Rehn ve Kretschmer'e el dokuması yöresel halı hediye etti. Rehn, daha sonra basın toplantısının düzenlendiği KTO'da hazırlanan bir odada yemek yedi. Gazetecilerin görüntü ve fotoğraf çekmelerine izin verilmeyen yemekte mönü, mercimek çorbası, palamut, lüfer ve çinekoptan oluştu. Tatlı olarak cevizli tel kadayıfın verildiği yemekte konuklara Kayseri pastırması da ikram edildi.
  (Bitti)
  (TEV-İÇR-MD)
  14:41 07/10/05
  "
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı