Gündem Haberleri

  ‘Biz polisiz’ diye kandırıp, soydular

  Zeki GÜNAY/GAZİANTEP, (DHA)
  28.05.2008 - 12:01 | Son Güncelleme:

  ALMANYA’dan izinlerini geçirmek için otomobille memleketleri Gaziantep'e giden 63 yaşındaki Fatma ve 72 yaşındaki Celal Bayatlıer çifti, Kocaeli-Adapazarı arasında kendilerini durdurup, ‘Biz polisiz’ diyen sivil kıyafetli kişilerce soyulduklarını söyledi. Üzerlerindeki 3 bin YTL değerindeki altın bileklik ile 5 bin Euro çalınan çift, sahte polislerin yakalanması için polise başvurdu.

  17 Mayıs 2008’de Duisburg kentinden DU FA 653 Almanya plakalı otomobille yola çıkan 3 çocuk sahibi Bayatlıer çifti, Türkiye’ye Kapıkule Sınır Kapısı’ndan giriş yaptı. Mola vermeksizin İstanbul üzerinden Gaziantep’teki yakınlarına ulaşmak için yollarına devam eden çiftin otomobili, 18 Mayıs’ta saat 16.00 sıralarında Kocaeli-Adapazarı arasında içinde 2 kişi bulunan beyaz renkli bir otomobil tarafından durduruldu. Çifte polis arması gösterip, kendilerini polis olarak tanıtan 30-35 yaşlarındaki 2 kişi, kimlik ve pasaport sordu. Celal Bayatlıer’ın, kimliğini çıkarmak için uzandığı çantası elinden alındı. Çantadaki altın bilekliği alan, 5 bin Euro’yu da sayıp, “Bunlar sahte mi?” diyen dolandırıcılar, lafla onları oyaladı. Otomobilde uyuşturucu araması yapacaklarını söyleyen sahte polisler, aracın kapılarını açıp, torpido gözünü ve koltukların altını karıştırdı, daha sonra çiftin bir anlık dalgınlığından da yararlanarak, altın bileklikle 5 bin Euro’yu alarak kaçtı.
  Almanya hattı kullandıkları için direk polisi arayamayan Celal Bayatlıer, cep telefonuyla yakınlarına haber verdi, çocukları da durumu polise bildirdi. Kendilerini dolandıran kişilerin yakalanmasını isteyen Celal Bayatlıer, “Polis, çocuklarımıza, ’o bölgede böyle hadiseler oluyor, siz anne ve babanızın sağ kurtulduğuna şükredin’ deyip, telefonu kapatmışlar. Bu ayrı bir skandal. Biz polise güvenemezsek kime güveneceğiz. Yabancı ülkelerde başımıza bir olay geleceğinden korkarken, hasretle geldiğimiz ülkemizde bu olayı yaşamayı içime sindiremiyorum” dedi.

  43 yıldır eşi ve 3 çocuğuyla Almanya’da yaşadığını, demir-çelik fabrikasından emekli olduğunu bildiren Bayatlıer, kendileri gibi Türkiye’ye otomobille gelecek gurbetçilere de seslenerek, “Türkiye’ye geldiğimiz zaman kendi kendimi emniyette zannediyorduk. Demek ki yabancı ülkeler, kendi ülkemizden daha güvenliymiş. Otomobiliyle Türkiye’ye gelen gurbetçiler kesinlikle durmadan yollarına devam etsinler. Resmi kıyafeti ve tepe lambalı polis aracı olmayan kişilere araçlarını durdurup kapılarını açmasınlar” diye uyardı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı