Gündem Haberleri

  Biz PKK’yı anlattık dünya ’itidal’ istedi

  Uğur ERGAN-Turan YILMAZ / ANKARA
  18.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Tezkere kozuyla diplomatik atağa geçen Türkiye, Irak’ın komşuları, BM Güvenlik Konseyi üyeleri ve G-8 ülkelerine PKK’nın Kuzey Irak’taki faaliyetleri, Barzani’den aldığı lojistik destek, bölgedeki kampları ve 150’ye yakın PKK elebaşı hakkında bilgi verdi. Durumun ciddiyetini gören dünyadan ise Türkiye’ye şu mesaj geldi: İtidalli olun..

  TÜRKİYE, Kuzey Irak’a sınır ötesi operasyon imkanı sağlayan tezkerenin dün TBMM’de görüşülmesinden önce Irak’a komşu ülkeler, BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ve G-8’ler nezdinde müthiş bir diplomasi atağı başlattı.

  Türkiye’nin kararlılığını gören NATO, ABD ve Irak’tan ise birbiri ardına "sakin olun" mesajları geldi. Ankara’dan ayrılan Irak Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Tarık Haşimi de, Türkiye’den "süre aldıkları" izlenimiyle ayrıldı.

  TÜRKİYE’NİN HAKKI VAR Temaslarını tamamlayarak dün Ankara’dan ayrılan Haşimi, "Diplomasiye bir şans daha verilmesini istemiştiniz. Bu şansı gördünüz mü?" sorusuna, "Böyle düşünüyorum (I think so). Görüşmelerden sanırım istediğimi aldım. Mevcut krizi gidermek için yeni bir atmosfer var. Mutabakat muhtırası imzaladık. Önce bunun uygulanması lazım" yanıtını verdi. Haşimi, Türkiye’nin Irak’ın kuzeyine olası operasyonuna itirazları hakkında Türk yetkilileri ikna edip etmedikleri sorusunu da şöyle cevapladı: "Bu, hassas bir konu. Türkiye’nin ulusal güvenliğini tehdit eden bu saldırılar devam ettiği sürece, Türkiye’nin teröristlerin izini sürme konusunda meşru hakkı var. Ama öncelikle Irak hükümetine sınır ötesi terörist faaliyetleri sona erdirmesi için fırsat verilmeli. Bu, özellikle bir Irak meselesi. Çünkü eylemler Irak’tan yapılıyor."

  TEK HEDEF PKK Bu arada Türkiye’nin Irak Özel Temsilcisi Büyükelçi Oğuz Çelikkol, Irak’a komşu ülkeler, BM Güvenlik Konseyi Daimi Üyeleri ve G-8 ülkelerinin Ankara büyükelçilerine, Dışişleri Bakanlığı’nda hem tezkere, hem de 2-3 Kasım’da İstanbul’da yapılacak Genişletilmiş Irak Toplantısı ile ilgili brifing verdi. Çelikkol, Irak’ın kuzeyinde PKK’nın faaliyetleri, Mesud Barzani’den aldığı lojistik destek, bölgedeki kampları ve Murat Karayılan, Cemil Bayık, Rıza Altun ve Nedim Seven’in de bulunduğu 150’ye yakın PKK elebaşı hakkında büyükelçileri bilgilendirdi. Bu bilgilerin defalarca Irak ve ABD’ye iletildiğini ifade eden Çelikkol, Türkiye’nin iyi niyetli beklentilerine karşılık alamadığına dikkat çekti. PKK’nın eylemlerinde kullandığı silahların önemli bir bölümünün, Türkiye ile müttefik konumda olan ülkelerin yapımı olduğunu vurgulayan Çelikkol, "Gerektiğinde yapılacak operasyon, hiç bir şekilde Irak’ın toprak bütünlüğüne ve Irak halkına karşı olmayacaktır. Defalarca dile getirdiğimiz gibi, tek hedef PKK olacaktır" dedi.

  ANKARA’NIN ŞAKASI YOK Bu arada ABD de, Ankara Büyükelçisi Ross Wilson aracılığıyla girişimlerini sürdürdü. Wilson, Dışişleri üzerinden yürüttüğü temaslarda, Türkiye’nin sabrının taşmasını anladıklarını belirtirken, "Tek başınıza hareket etmeyin" uyarısından da kaçınmadı. ABD’nin ayrıca Irak’taki Kürt gruplar üzerinde de yoğun bir baskı kurduğu bilgisi Ankara’ya ulaştı. Washington, Mesud Barzani’ye "Türkiye, son derece kararlı, şakası yok" mesajını verdi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı