Gündem Haberleri

  Biz kendimizi izole hissetmiyoruz

  Tolga TANIŞ
  05.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İsrail’in Washington Büyükelçisi Michael Oren, ABD Savunma Bakanı Leon Panetta’nın İsrail’in bölgede hiç olmadığı kadar izole olduğu ve Türkiye ile ilişkilerini geliştirmesi gerektiği yolundaki sözlerine cevap verdi.

  “Biz kendimizi izole hissetmiyoruz” diyen Oren, Türkiye ile yaşanan sürtüşmenin de Türkiye’nin iç politika dinamiklerinden kaynaklandığını öne sürdü.
  ABD Kongresi’nde düzenlenen “ABD-İsrail İlişkileri” konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Hürriyet’in Panetta’nın sözleriyle ilgili sorusunu yanıtlayan Oren şunları söyledi:
  “Mısır, Tunus, Bahreyn, Suriye... Bunların hepsi Arap iç dinamikleriyle oldu. Bizimle ilgisi yok. Ve eğer bazılarına göre tüm bunlar İsrail’in daha fazla izole olmasına neden olduysa, bizim yapabileceğimiz bir şey yoktu. Bu Türkiye konusunda da geçerli. Türkiye’yi önemli ve değerli bir müttefik olarak görüyoruz. Ancak Türkiye’de bölgede farklı bir doğrultusu olan farklı bir hükümet göreve geldi. Ve bizimle bazı sürtüşmeler oluştu. Bizim politikamız kesinlikle değişmedi. Bunun da bizimle ilgisi yok. Türkiye’nin iç politika dinamikleri.”

  Türkiye ile daha iyi ilişkiler isteriz

  “Siz buna izolasyon diyebilirsiniz ama İsrail’in çoğu ülkeyle barış anlaşması olmadığı zamanlar da vardı. Biz kendimizi izole hissetmiyoruz. Türkiye ile daha iyi ilişkilerimiz olmasını isteriz. Elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. ABD Yönetimi’nin Türkiye ile aramızdaki arabuluculuk çabalarını ise takdir ediyoruz. Washington’dan Ankara’ya yollanan konuşmak için masaya oturun mesajını yine takdir ediyoruz. Türkiye ile iyi ilişkiler kurmayı bekliyoruz. Bu herkes için zor bir dönem.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı