GeriGündem Biz de bale yaparız ama davul zurna eşliğinde
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Biz de bale yaparız ama davul zurna eşliğinde

Türkiye'nin tanınmış baletlerinden Tan Sağtürk'ün Diyarbakır'da balerin Olena Kunytska ile birlikte yaptığı bale gösterisi oldukça renkli geçti. Sağtürk ve Kunytska'yı bırakmayan vatandaşlar, hep birlikte davul zurna eşliğinde halk oyunları oynadılar.

Diyarbakır’da bulunan ve öğretmen sıkıntısı çeken Kuğu Bale Okulu'na destek amacıyla balerin Olena Kunytska ile Diyarbakır'a gelen Tan Sağtürk, kentin en işlek yeri olan Gazi Caddesi'ndeki tarihi Hasanpaşa Hanı'nda çıplak ayakla bale gösterisi yaptı. Teknik arızalar nedeniyle iki saat geç başlayan bale gösterisini seyretmek için meraklı vatandaşlar hana akın etti. Gösteriden önce davul-zurna eşliğinde ortaya çıkan 50 yaşındaki Abdurrahman Yıldırım, ‘‘Bizden de iyi balet çıkar ama, biz baleyi davul-zurna eşliğinde yaparız’’ diyerek muhteşem bir halk oyunu sergiledi. Tan Sağtürk'ün Olena Kunytska ile birlikte çıplak ayakla han avlusunun soğuk taşları üzerinde yarım saat süren bale gösterisini vatandaşlar uzun süre alkışladı. Gösteriden sonra Tan Sağtürk ve Olena Kunytska'yı bırakmayan vatandaşlar, davul-zurnalar eşliğinde ‘‘Delilo’’ oyununu oynadılar. Bazı vatandaşlar hana gelen okul öğrencisi minik balerinleri davulun üzerine çıkartıp oynatırken, coşkulu bazı izleyiciler ise Tan Sağtürk'ün ağzına para koydu, Olena Kunytska'nın boynuna poşu attı.

DAİMİ ÖĞRETMEN

Tan Sağtürk, renkli ve neşeli gösteriden sonra şunları söyledi:

‘‘Buraya gerçekten aşık oldum. Herkes bizi bağrına bastı. Umulanın üzerinde ilgi gördük. Güneydoğu'da bir tek Diyarbakır'da bale okulu bulunuyor. Bu okul açılırken çok sevindik. Ancak şimdi görüyoruz ki 80 öğrencisi bulunan bu okulda bir an geldi ki taşınan suyla değirmen taşının dönmeyeceği görüldü. Öğretmen sıkıntısı başladı. Bu okulun kapanmaması için buraya daimi öğretmenlerin devlet tarafından gönderilmesi gerekiyor.’’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle