Gündem Haberleri

  Biyonik göz

  Hürriyet Haber
  11.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  43 yıldır görmeyen kadın artık görmeye başladı

  Belçika'da tam 43 yıldır göremeyen bir kadın hasta, optik sinirlere sinyal gönderen biyonik göz sayesinde görme yeteneğine yeniden kavuştu.

  Kamera, beyni uyarıyor

  Belçika'daki Louvain Katolik Üniversitesi'nden uzmanların 28 yıldır üzerinde çalıştığı biyonik göz, özel geliştirilmiş bir kamera ve mini bilgisayardan oluşuyor. Bu küçük kamera, özel olarak imal edilen bir gözlüğe monte ediliyor. Kameraya görüntü yansıyınca, mini kompüter hemen devreye giriyor. Hastanın göz arkasına yerleştirilen dört adet elektrod, bu görüntüleri alınca optik sinirleri uyarmaya başlıyor. Böylelikle görüntü beyin tarafından algılanıyor.

  Doğuştan körler için değil

  Louvain Üniversitesi'nden Prof. Charles Trullemans öncülüğündeki ekibin gerçekleştirdiği operasyon sonucu kadın hastanın biçimleri artık seçebildiği açıklandı. Bu yapay sistem görme yetisini sonradan kaybedenlere uygulanabiliyor. Çünkü hastanın beyninde dünyanın görüntüsüyle ilgili eskiden kalma bilgi bulunması gerekiyor. Adı açıklanmayan 63 yaşındaki kadının 20 yaşındayken retinitis pigmentosa hastalığı nedeniyle kör olduğu bildirildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı