Gündem Haberleri

  Biyodizel lisansa tabi oldu

  A.A.
  08.01.2006 - 10:09 | Son Güncelleme:

  Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) biyodizel üreticilerine “işleme lisansı” alma zorunluluğu getirdi.

  Buna göre, piyasada faaliyet gösteren biyodizel üreticileri 28 Şubat'a kadar kuruma lisans başvurusu yapacak.
  Konuya ilişkin A.A muhabirine açıklama yapan EPDK Başkanı Yusuf Günay, akaryakıt piyasasında etkinliği giderek artan biyodizelin üretiminin kontrol altına alınması için biyodizel üreticilerine lisans zorunluluğu getirdiklerini söyledi.
  Biyodizel üretimi konusunda piyasada bir boşluk oluştuğuna işaret eden Günay, bu çerçevede üretimin ve dağıtımın kontrol edilmesi gerektiğini vurguladı.
  Biyodizel üreticilerinin ve üretiminin işleme lisansı kapsamına alınmasının, EPDK'nın ilgili mevzuatı hükümlerine tabi kılındığını belirten Günay, piyasada atık bitkisel yağlar ile ithalattan gelen, özellikle yağlı tohumlardan elde edilen yağların ya doğrudan biyodizel olarak kullanıldığı veya standartlara uygun olmadan üretilerek piyasaya sürüldüğü kaydetti.
  “Hem bu duruma son vermek için, hem de bu sektörün giderek gelişeceğini dikkate alarak sağlıklı bir işleyiş için lisans zorunluluğu getirdik” diyen Günay, lisans zorunluluğu ile standartlara uygun olmadan piyasaya sürülen biyodizele son vereceklerini kaydetti.

  -LİSANSIN FAYDALARI-
  Lisans zorunluluğuna ilişkin olarak, kanunda ve lisans yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına gerek olmadığı belirten Günay, biyodizel üretiminin lisanslandırmasının faydalarını şöyle özetledi:
  “Biyodizel üretiminin EPDK'nın ilgili mevzuatı hükümlerine tabi olması sayesinde petrol esaslı akaryakıtlarda olduğu gibi burada da üretici-dağıtıcı-bayi ve nihai kullanıcı zinciri kurulmuş olacak.
  EPDK'nın ilgili mevzuatı gereği biyodizel üreticisi üretmiş olduğu biyodizeli doğrudan piyasaya sunamayacak. Rafinerici ve dağıtıcı lisansı sahipleri ile yapılacak olan sözleşmeler kapsamında, üretilen biyodizeli rafinerici ve dağıtıcı lisansı sahiplerine teslim edecek. Ancak, biyodizelin şirketlerin herhangi bir şekilde ticari faaliyete konu edilmeden kendi ihtiyaçları kapsamında üretimi veya kullanımı lisansa tabi olmayacak.”

  -“ÜRETİM DAHA DA ARTACAK”-

  Türkiye'de 2005 yılı sonunda yıllık 450 ile 878 bin ton arasında değişen miktarlarda biyodizel üretim kapasitesine ulaşıldığına dikkat çeken Günay, gelecek yıllarda bu üretimin daha da artacağını söyledi.
  Tarım Bakanlığı verilerine göre, AB direktifleri doğrultusunda 2010 yılında Türkiye'nin biyodizel ihtiyacının yıllık 862 bin ton olacağını belirten Günay, şunları kaydetti:
  “Türkiye sahip olduğu kurulu kapasite ile Almanya'dan sonra AB ülkeleri içinde ikinci büyük biyodizel üreticisi ülke olarak kabul ediliyor. Kurulu kapasitenin günümüzde yüzde 10'luk kısmının kullanılıyor ve bunun da yıllık yaklaşık olarak 90 bin ton olduğu hesaplanıyor. Bu sektörün üretim aşamasında da disipline edilmesini böylece hem daha sağlıklı hem de daha güçlü gelişmesini amaçlıyoruz.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı