Gündem Haberleri

  Bıyıksız efe krizi

  Yalçin ATA / AYDIN
  04.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kurtuluş Savaşı kahramanlarından Yörük Ali Efe'nin Aydın'da yapılan heykelinin bıyıksız olması büyük tartışma yarattı.

  Oturuşu da tuhaf

  Aydın Efeler Derneği Başkanı Cafer Sağdıç, ‘‘Bıyıksız Efe olmaz. Oysa bu heykel bıyıksız. Heykel ayrıca figür hatalarıyla dolu. Oldu bittiye getirilmiş. Bu konuda pek çok şikâyet aldık. Heykeldeki giyim tarzı, oturuş biçimi de onu anlatmıyor’’ dedi.

  Bu efeliğe hakaret

  Daha da ileri gidip heykeli, ‘‘efeliğe hakaret’’ diye yorumlayan Sağdıç, ‘‘Yörük Ali Efe'nin Bey Camisi minaresindeki Yunan subayını düşürmesi sembolize edilmeli. Bunun için de oturan Efe değil, nişan alan Efe figürü kullanılmalıydı’’ diye ekledi.

  Siyasi görüşleri farklı

  Aydın'ın ANAP'lı Belediye Başkanı Hüseyin Aksu ise, heykeli Mimar Sinan Üniversitesi'nden Prof.Dr. Taner Başoğlu'nun tasarladığını hatırlatarak, ‘‘Efe tabii ki bıyıksız da olur. Siyasi görüşleri nedeniyle böyle laf ediyorlar’’ diye kendini savundu.

  Onlar sanattan anlamaz

  Aydın Efeler Derneği yöneticilerini sanattan anlamamamakla da suçlayan Belediye Başkanı Aksu, ‘‘Heykel bir sanatçının, ben onun sanatına karışamam. Çok istiyorlarsa onlar da başka heykel yaptırsın, görelim’’ görüşünü savundu.

  7 Eylül'de açıldı

  Kurtuluş Savaşı'nda Yunan ordusunu engelleyip birliklerimizin toparlanmasını sağlayan Yörük Ali Efe'nin heykeli ölümünden 46 yıl sonra yapıldı. Heykel, Efe'nin Bey Camisi'nin minaresinden mitralyözle ateş açıp Yunan askerini tek kurşunla öldürdüğü yere yerleştirildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı