Gündem Haberleri

  BitTorrent'e yüklü yardım

  Hürriyet Haber
  28.09.2005 - 11:58 | Son Güncelleme:

  Film ve Müzik şirketlerinin yeni düşmanı olan ve dünyada çok yaygın bir şekilde kullanılan BitTorrent'e büyük miktarda mali yardım yapıldı. 8.75 milyon dolarlık yardım ile dünya çapında milyonlarca kişi tarafından kullanılan BitTorrent teknolojisi ticari bir alt yapı kazanacak.

  Napster'ı kendi kurallarına göre oynatan, Kazaa'yı ardı ardına davalarla sakat duruma sokan ve eDonkey sitelerini bir bir kapatan müzik ve film şirketlerinin yeni dosya paylaşım düşmanı BitTorrent. Yenilikçi ve zeki teknolojisiyle yasal bir altyapıya sahip olan BitTorrent, dünya çapında yasadışı dosya transferi yapmak üzere kullanılsa da, teknolojisi, Red Hat ve Sun Microsystems gibi dev şirketlerin yanı sıra NASA gibi kurumlar tarafından da kullanılıyor.

  Açık kaynak kod mantığıyla geliştirilen BitTorrent'in bu başarısı oldukça dikkat çekmiş olacak ki Doll Capital Management isimli girişimci bir şirket tarafından büyük bir mali destek almış bulunuyor. Şirket tarafından yapılan 8.75 milyon dolarlık bu yardım ile BitTorrent ticari bir zemin kazanacak. Bu anlaşmayla beraber BitTorrent'in gerek bağımsız gerekse dünyanın önde gelen medya şirketleri tarafından kullanılan bir içerik dağıtım aracı olması amaçlanıyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı