Gündem Haberleri

  Bittiğinde daha da parlak görünecek

  Hürriyet Haber
  19.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yeryüzünden 386 km yüksekteki yörüngesinde yapımı süren Uluslararası Uzay İstasyonu (UUI), 2005 yılında tamamlandığında, çıplak gözle görülebilecek Ay'dan

  sonraki en parlak nesne olacak. Uluslararası Uzay İstasyonu, yapımı bittiğinde dün Hürriyet'te yayımlanan fotoğrafındakinden daha parlak görülecek.

  UUI, insalık tarihinin en büyük mühendislik başarılarından biri olarak kabul ediliyor. Ortalama 100 milyar dolara mal olmasşz beklenen UUI'nin tamamlandıktan sonra en az 2016 yılına kadar hizmet vermesi bekleniyor. Fakat uzmanlar, 1986 yılında yörüngeye oturtulan Mir uzay istasyonu için de en fazla 5 yıl ömür biçildiğini, ama Mir'in yaklaşık 14 yıl görev yaptığını belirterek UUI'nin de çok uzun süre uzayda kalacağını vurguluyorlar.

  UUI Projesi'ne Amerikan Uzay ve Havacılık Ajansı NASA, Rusya Uzay Kurumu, Avrupa Uzay Kurumu ESA'nın yanı sıra Kanada, Brezilya ve Japonya da katılıyor. UUİ'nin inşası bitirildiğinde, dünyanın en büyük yolcu uçağı olan Boeing 747 Jumbo Jet'in iç kullanım mekanı büyüklüğünde çalışma ve dinlenme alanlarına sahip olacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı