Gündem Haberleri

  Bitlis'in yeni valisi su kayağı yaptı

  Tuncay BAYAR/AHLAT(Bitlis), (DHA)
  25.08.2012 - 11:59 | Son Güncelleme:

  Bitlis’in Ahlat’ta İlçesi’nde bu yıl 22’ncisi düzenlenen ’Uluslararası Ahlat- Avrasya Kültür Buluşması Şenlikleri’ sürerken, 1 hafta önce göreve başlayan Bitlis Valisi Veysel Yurdakul, su kayağı yaptı. Vali Yurdakul'un su kayağı yapması akıllara Erzincan'ı doğa sporları cennetine çeviren Eski Erzincan Valisi Recep Yazıoğlu'nu getirdi. "Süper Vali" olarak tanınan ve halkın çok sevip tanıdığı Yazıcıoğlu, Erzincan'da yaptığı rafting, su kayağı ve diğer aktivitelerle Erzincan'ı Doğa Sporları Merkezi haline getirmiş 2003'te geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetmişti.

  Ahlat ilçesi’nde önceki gün başlayan Uluslararası Avrasya-Ahlat Kültür Buluşması Şenlikleri, yelken, yüzme, bilek güreşi ve dragon yarışmaları ile sürdü. Bugün sona erecek şenlikler kapsamında, Denizcilik Müsteşarlığı ve Ahlat Belediyesi’nin organisayonuyla Ahlat Limanı’nda düzenlenen dragon yarışları renkli geçti. 11 takımın kıyasıya yarıştığı yarışma sonucunda ’Osmanlı Torunları’ takımı birinci, ’Adilcevaz Süphan’ takımı ikinci ve Ahlat Belediyesi takımı ise, üçüncü oldu.

  Kentteki görevine 18 Ağustos’ta başlayan Bitlis Valisi Veysel Yurdakul da Van Gölü’nde su kayağı yaptı. Başarılı bir gösteri sunan ve izleyenlerden alkış alan Vali Yurdakul, Van Gölü’nün su sporları için büyük bir potansiyel olduğunu söyledi. Yurdakul, Van Gölü’nün ’bir iç deniz’ olarak su sporlarında büyük bir potansiyeli bulunduğunu kaydederek, "İnşallah burada kaymakamlığımız, belediyemiz ve sporcularımız ile birlikte çok güzel günler yaşayacağız. Meraklılarını da bekliyoruz" dedi.

  Etkinkilkler kapsamında Azerbaycan Devleti Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Devlet Finemonisi Halk Dansları Şarkı Grubu ile Bulgaristan’dan gelen ’Nazar’ ve ’Nino’ adlı sanatçılar da konser verdi. Ahlat Şehir Stadında düzenlenen programda, Türkiye’de ilk defa emekli öğretmen, avukat, doktor ve ev hanımlarından oluşan Bakırköy Belediyesi Yörem Folklor ve Turizm Araştırma Derneği Erzurum, Ardahan ve Bayburt yöresinden aşıklar da katılarak renkli görüntüler sundu. Gece sonunda Belediye Başkanı A.Mümtaz Çoban, katılan sanatçı ve gösteri gruplarına Ahlat Bastonu hediye etti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı