Gündem Haberleri

  Bitlis'in çöp sorunu bitti

  A.A
  15.02.2011 - 10:29 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliğinin (AB) sunduğu hibeyle yapılarak faaliyete geçen ve 2 milyon ton çöp alma kapasitesine sahip olan Bitlis Katı Atık Tesisi (BİKA), kentin çöp soruna çözüm oldu.

  BİKA Birlik Müdürü Cesim Gözeten, AA muhabirine yaptığı açıklamada, BİKA tesisinin Avrupa standartlarında yapıldığını ve Türkiye'de eşine rastlanmayacak nitelikte bir tesisisin Bitlis'te kurulmasının sevindirici olduğunu bildirdi.

  BİKA ile Bitlis'in çöp sorununun tamamen çözülmüş olduğunu ifade eden Gözeten , şöyle konuştu:

  “Bitlis'teki katı atıklar için, BİKA en büyük çözüm oldu. AB sunduğu hibe ve birliğe üye 5 belediyenin verdiği finansman desteğiyle tesis tamamlandı. Tesis 2 milyon ton çöp alma kapasitesine sahip. Tesiste bugüne kadar başarılı çalışmalar yaptık. Türkiye'de eşine rastlanmayacak nitelikteki tesisin Bitlis'te kurulması, büyük bir yatırım oldu. Tesis tamamen Avrupa standartlarında yapıldı. Yurt içindeki tesislerden çok iyiyiz. Yurt dışındaki tesislerle de aynı durumdayız. Çünkü tesis Avrupa standartlarında. Tesisteki su sızdırma için kullanılan sistem (memran biyoreaktör) dünyada belli başlı yerlerde kullanılıyor. Sızdırmada çıkan su, çeşmelerden akan sudan çok temiz olacak ve içilebilecek. Bitlis için güzel ve büyük bir yatırım oldu.”

  “TESİSE GÜNDE 100 TON ÇÖP DÖKÜLÜYOR”

  Tesisin işletme faaliyetlerine başlamasıyla, 10 Aralık'tan itibaren Bitlis, Güroymak ve Tatvan belediyelerinin çöplerini tesise getirdiğini dile getiren Gözeten, bu üç belediyeden tesise günde yaklaşık 100 ton çöp taşındığını söyledi.

  Tesise dökülen çöplerin depolanmasını gerçekleştirdiklerini kaydeden Gözeten, geri dönüşümle ilgili faaliyetlerinin de devam ettiğini ifade etti.

  Nisan ayında geri dönüşüm faaliyetlerine başlayacaklarını belirten Gözeten, şöyle devam etti:

  “Geri dönüşüm çerçevesinde, kaynağından geri dönüşüm faaliyetlerini özendireceğiz. Bu atıkların hanelerde iki ayrı poşette toplanması öngören bir sistem olacak. Bir poşete geri dönüşümü olmayan evsel atıklar, diğer poşette ise evsel atığın dışında geri dönüşümü mümkün olan kağıt, cam metal, plastik gibi maddeler toplanacak. Bunların toplanma sistemi evsel atıkların toplanma sisteminden farklı olacak. Evsel atıkların toplanma sistemi, şimdiye kadar olan sistemin biraz daha iyileştirilmiş hali olacak. Evsel atıklar konteynıra bırakılacak, geri dönüşümü mümkün olan maddelerin bırakıldığı poşetler ise evlerden tek tek toplanacak. Bunun için araçlarımız hazır ve altyapımızı kurduk. Geri dönüşüm bandımızı ayrı olarak kuracağız. Böylelikle ayrı olarak topladığımız poşetler, ayrıştırma ünitesine gelecek ve cinsine göre sınıflandırılacak. Toplanan atıkların bir kısmı direk piyasaya satılacak. Bunun geri dönüşümünü hammadde haline çeviren firmalara satılacak.”

  Plastikle olan kısmı da BİKA'da işleyerek, geri dönüşüm sağlamayı planladıklarını açıklayan Gözeten, bunda atığın miktarının, tam fizibil ve rantabl olmasının gerektiğini dile getirdi.

  BİKA birliğine bağlı kurucu 5 belediyenin dışında Ahlat ve Adilcevaz belediyelerinin de üye olduğunu anlatan Gözeten, birliğe üye olmak için Mutki ve Hizan belediyelerinin de talepte bulunduğunu söyledi.

  Gözeten, şunları kaydetti:

  “Bu belediyeler meclislerinde BİKA'ya üye olma kararı almışlar. Yeni üyelerle ilgili altyapı sıkıntılarımız var. Yeni olan üyelere makine teçhizat, araç ve ekipman alımında bazı yatırımlar yapmamız gerekiyor. Bu kapsamda Ahlat ve Adilcevaz için, ikisine yakın alanda bize tahsis edilen 4 bin metre kare alanda bir transfer istasyonu kuracağız. Mutki ve Hizan için mobil transfer istasyonu kuracağız. Böylelikle bütün atıklar tesisime getirilecek. Çöp toplama, araç, gereç ve ekipman konusunda arayışlarımız devam ediyor. Ahlat, Adilcevaz, Mutki ve Hizan için çöp kamyonları, konteynerler alma girişimlerimiz var. İlk etapta 8 çöp kamyonu, bin 500 çöp konteynere alınacak ve bunların transferi için bir tır alımı yapılacak.”

  “TESİS 2 MİLYON TON KAPASİTELİ"

  BİKA tesisinin kapasitesinin 2 milyon ton olduğunu ve tesis için öngörülen sürenin 20 yıl olduğunu açıklayan Gözeten, 20 yılda tesise 2 milyon ton çöpün getirilerek, kapasitesinin doldurulması planladıklarını söyledi.

  İşletmenin kapasitesine bağlı olarak tesisin ömrünün azalabileceğini ve uzatılabileceğini kaydeden Gözeten, şöyle konuştu:
  “Tesisin ömrünü azaltan faktörler geri dönüşüm işinin başarılı yapılmamasından kaynaklı olur. Ayrıca tesise kül, moloz ve hafriyatların getirilmesi tesisin ömrünü azaltır. Geri dönüşüm tam yapılabilirse, tesisin ömrü uzar. Çöpün yüzde 40'ı geri dönüşümü yapılabilecek atıklardan oluşuyor. Bu başarılı bir şekilde yapılırsa, tesisin ömrü uzatılabilir.”

  Tesisin yeni üye belediyelerle birlikte 180 bin nüfusa hitap edeceğini ifade eden Gözeten, planlanan kapasiteyi uzatmayı, tesisi en güzel şekilde işletmeyi amaçladıklarını bildirdi.

  Tesisin en büyük kazancının çevre temizliği olduğunu kaydeden Gözeten, “Çünkü artık yer altı ve yer üstündeki su kaynakları kirlenmeyecek. Kötü görünümde ortaya çıkan koku, pislik, insan ve doğaya zararlı negatif etkiler ortadan kalkacak. Artık yol kenarlarındaki çöplükleri görmemiş olacağız. Tatvan'da göle nazır olan çöplük de kapatılmış olacak” diye konuştu.

  -“BİTLİS ÇÖPLÜĞÜNDEN 22 BİN TON ÇÖP TAŞIDIK”

  Eski çöplüklerin kapatılma işlerinin hala devam ettiğini, Bitlis'in vahşi çöp depolama sahasından tesise 22 bin ton çöp taşıdıklarını bildiren Gözeten, kent çöplüğündeki atıkların 80'ini taşıdıklarını, havaların iyi olmasıyla, alanda bulunan yaklaşık 7 bin ton çöpü de tesise taşıyacaklarını dile getirdi.

  Vahşi çöp depolama alanın çöpten temizlenerek yeşillendirileceğini ve kötü görünümün tarihe karışacağını belirten Gözeten, Tatvan çöplüğünde 350 bin ton, Güroymak'ta ise 380 dönümlük alana dağılan yaklaşık 90 bin ton çöpü yerinde kapattıklarını kaydetti.
  Rehabilite çalışmalarında son aşamaya geldiklerini ifade eden Gözeten, vahşi alanlarının mesire alanına dönüştürülerek, Tatvan ve Güroymak belediyelerine devredileceğini bildirdi.

  “Halkın desteğini almadan, bu işte başarılı olmamız mümkün değil” diyen Gözeten, özellikle halkın bilinçlendirilmesi konusunda belediyelerle birlikte çalışacaklarını belirtti.

  Gözeten, “Tesisin geçici kabulünü yaptık. Bitlis'e hayırlı olmasını diliyorum. Okullarda eğitim faaliyetlerimiz olacak. Ödüller vererek, özendirme çalışmalarımız devam edecek. Ev hanımlarına yönelik yarışmalar düzenlemeyi de planlıyoruz” diye konuştu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı