Gündem Haberleri

  Bitki çeşitleri tehlikede

  Hürriyet Haber
  11.01.2002 - 12:39 | Son Güncelleme:

  Ege Üniversitesi (EÜ) Botanik Bahçesi ve Herbaryum Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Özcan Seçmen, Türkiye`de yetişen yaklaşık 11 bin doğal bitki çeşidinden 13`ünün yok olduğunu, 180 kadarının da yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğunu söyledi.

  Prof. Dr. Seçmen, Türkiye`nin doğal bitki çeşidi potansiyeli açısından komşu ülkelerden daha zengin olduğunu ve bu potansiyelin üçte birini oluşturan bitki çeşidinin de yalnızca Türkiye`de yetiştiğini kaydetti.

  Kekik, yüksük otu, sığır kuyruğu, yabani karanfil, yabani papatya gibi doğal bitki çeşitlerinin önemli bir bölümünün Toroslar ve Doğu Anadolu Bölgesi`nde yetiştiğine dikkati çeken Prof. Dr. Seçmen, "Bitkilerden bir bölümü ilaç hammaddesi olarak kullanılırken bazılarıyenebilmekte bazıları da hayvan yemi olarak değerlendirilmektedir. Birkısmı da süs bitkisi işlevine sahiptir" diye konuştu.

  Prof. Dr. Seçmen, Türkiye`deki doğal bitki çeşitlerinin büyük bölümünün varlığını sürdürmekle beraber kentleşme ve sanayileşmenin yol açtığı çevre kirliliğinin tehdidi altında olduklarını bildirdi. Söz konusu bitkilerden 13`ünün yok olduğunu belirten Prof. Dr. Seçmen,yaklaşık 180 kadar bitkinin de yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğunu kaydetti. Prof. Dr. Seçmen, "Yok olma riski taşıyan bitkilerin sayısı gerçi az, ama bu bitkiler arasında salep gibi son derece önemlileri de var. Bu nokta gözden uzak tutulmamalıdır" dedi.

  Prof. Dr. Özcan Seçmen, bitkileri korumaya yönelik önlemler konusunda ilgili kuruluşların özellikle son yıllarda son derece duyarlı davranarak çalışmalar yaptığını söyledi.  Prof. Dr. Seçmen, merkez olarak kendilerinin de iki yıldan bu yanabir proje üzerinde çalıştıklarını belirterek, proje kapsamında İzmir ve çevresindeki yüksek dağlarda yer alan ve yok olma riski taşıyan 10 bitkiyi botanik bahçesinde üretmeye çalıştıklarını kaydetti.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı