Gündem Haberleri

  BİT soruşturmasında 'görevsizlik' kararı

  Hürriyet Haber
  25.12.2001 - 13:42 | Son Güncelleme:

  İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi`ne bağlı Belediye İktisadi Teşekkülleri`ne (BİT) yönelik sürdürdüğü soruşturmada 'görevsizlik kararı' vererek, dosyayı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı`na gönderdi.

  Soruşturmayı yürüten DGM Cumhuriyet Savcısı Abdülaziz Özatlan, DGM Yasası`ndaki değişikliği dikkate alarak, soruşturma dosyası hakkında 'görevsizlik kararı' verdi. Savcı Özatlan, İGDAŞ, belediyeden Albayrak Şirketler Grubu`na  verilen ihaleler, Halk Ekmek ve ağaç dikimine ilişkin 186 klasörden oluşan soruşturma dosyasını, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı`na gönderdi.

  Bu yılın Temmuz ayında başlatılan soruşturma kapsamında, 200`ün üzerinde kişinin adı 'sanık' sıfatıyla geçiyor. Bunlardan DGM`ye getirilen 17 kişiden 14`ü tutuklanırken, 3`ü de tutuksuz yargnmak üzere serbest bırakılmıştı. Soruşturma kapsamında 21 kişi hakkında da gıyabi tutuklama kararı verilmişti. Savcı Abdülaziz Özatlan, belediye başkanları hakkında ortaya atılan iddialara ilişkin 46 klasörden oluşan soruşturma dosyası üzerindeki çalışmalarını ise sürdürüyor.
     
  'EK GÖREVSİZLİK' KARARI VE AYRILAN DOSYA
     
  Bu arada Savcı Özatlan, Mülkiye müfettişlerinin suç duyurusu üzerine Kağıthane Belediyesi`nde yolsuzluk yapıldığı iddiasına ilişkin 6 klasörden oluşan soruşturma dosyasını da, 'ek görevsizlik kararı' ile Şişli Cumhuriyet Başsavcılığı`na gönderdi.

  Öte yandan, BİT soruşturması kapsamında DGM`ce tutuklanarak cezaevine konulan noter Nuran Erdoğan`ın dosyası da ayrıldı. Erdoğan`ın dosyası da Fatih Cumhuriyet Başsavcılığı`na nakledildi.
   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı