Gündem Haberleri

  Birtan Altınbaş davasına devam

  Hürriyet Haber
  20.04.2004 - 10:22 | Son Güncelleme:

  Birtan Altınbaş'ın, Hacettepe Üniversitesi öğrencisiyken 1991 yılında gözaltında işkenceyle öldürüldüğü iddiasıyla emekli polis memurları Ahmet Baştan ve Naip Kılıç'ın yargılandığı davaya devam edildi.

  Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın bugünkü duruşmasına, müdahil avukatı Oya Aydın katıldı. Mahkeme Başkanı Ziya Ünal, gıyabi tutuklu emekli polis memuru Ahmet Baştan'ın adresiyle ilgili Türk Telekom ve Telsim'den gelen yazılarda bu kişinin kurumlarla ilişkisinin olmadığı belirtildi.
    
  Baştan'ın adresinin tespiti için Emekli Sandığı'na yazılan yazıya gelen cevapta ise müzekkerenin Sincan İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne gönderildiği anlaşıldı. Emekli Sandığı'nın müzekkereyi gönderdiği Sincan İlçe Emniyet Müdürlüğü'nden mahkemeye gönderilen yazıda, Baştan'ın İl Emniyet Müdürlüğü'nden istenebileceği ifade edildi.
    
  Müdahil avukatı Oya Aydın, Emekli Sandığı'na daha önce de müzekkereler yazılmasına karşın Baştan'ın adresinin tespit edilemediğini söyledi. Daha önce ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunduklarını, ancak takipsizlik kararı verildiğini anlatan Aydın, mahkemenin Emekli Sandığı ve Emniyet Müdürlüğü'ndeki ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunmasını talep etti.
    
  Mahkeme heyeti, cumhuriyet savcısının da görüşü doğrultusunda, Baştan'ın gıyabi tutukluluk halinin devamına, Emekli Sandığı'na Baştan'ın hangi bankanın hangi şubesinden maaş aldığının sorulmasına, cevap verilmediği takdirde ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulması yönünde ihtar verilmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.
    
  İddianamede, dönemin sorgulama ekibinde yer alan Baştan ve Kılıç hakkında, Türk Ceza Kanunu'nun ''işkence'' suçunu düzenleyen 243/2. maddesi yollamasıyla, ''kastı aşan adam öldürme'' hükmünü içeren 452/1. maddesi uyarınca 8'er yıl ağır hapis cezası talep ediliyor.  
    

  Mahkeme, Altınbaş'ın ölümüyle ilgili davada, Kılıç ve Baştan'ın dosyalarını, bu kişilere ulaşılamadığı için ayırmıştı. Mahkeme, 8 sanığın yargılandığı davayı ise 26 Mart 2004 tarihinde sonuçlandırmıştı. Mahkeme, 4 polis memurunu 4 yıl 5 ay 10'ar gün ağır hapis cezasına çarptırmış, 4 polis memuru hakkında beraat kararı vermişti.  

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı