Gündem Haberleri

  Birlikte maç seyrediyoruz

  Hürriyet Haber
  30.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Norveç Başbakanı Kjell Magne Bondevik, Türk damadı Mert Efe Bartınlıoğlu ile gurur duyuyor. Gazeteci Atilla Bartınlıoğlu'nun oğlu olan Mert Efe, Norveç Başbakanı'nın damadı olarak, Norveç Türkiye ilişkilerinin gelişmesinde de önemli rol oynuyor. Sözlüsü Hildagün ile yakında nişanlanacak olan Mert Efe Bartınlıoğlu, Norveç'teki yaşamını Hürriyet'e anlattı.

  Norveç Başbakanı Kjell Magne Bondevik, Türkiye ve Türkleri çok seviyor. Her iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi için büyük çaba harcıyor. Bondevik'in Türkiye sevgisinin ardında bir Türk genci var. Adı Mert Efe Bartınlıoğlu. Başbakan Bondevik'in kızı Hildagün ile sözlü ve yakında nişanlanacak olan 1968 doğumlu Mert Efe, Türkiye-Norveç ilişkilerinin gelişmesinde büyük rol oynuyor. Türkiye'den Norveç'e gelen devlet adamları ve işadamlarıyla yakından ilgilenip. iki ülke arasında ticaretin gelişmesi için azami gayret gösteriyor. Mert Efe, Türkiye hakkkında Avrupa ülkelerinin ön yargılarının ticaret, sosyal ve kültürel faaliyetlerle kırılacağı inancında. Norveç basınının kibarlığı, ciddiyeti ve aldığı aile terbiyesi ile çok saygı duyduğu ve yazılı basının sayfalarından eksik olmayan Mert Efe Bartınlıoğlu Hürriyet'in sorularını içtenlikle cevapladı.

  Norveç'e nasıl ve hangi amaçla geldiniz? Gelmeden önce ne yapıyordunuz?

  - Norveç'e gelmeden önce, Yükseliş Koleji son sınıfında iken ABD'ye gittim. ABD'de bir süre kaldıktan sonra tekrar eğitimime devam etmek için Ankara'ya döndüm. 1990 yılında Amerikan Üniversitesi'nde okumak için Norveç'e geldim. İşletme okulundan mezun oldum.

  Hildagün ile ne zaman ve nasıl tanıştınız?

  - 1993 yılında tanıştım. Bir arkadaş grubumuz vardı. Bu gruptaki gençlerin çoğu politikacı ve üst düzey insanların çocuklarıydı. Bu arkadaş grubu içinde Hildagün de vardı. O zaman başbakan kızı değildi. Arkadaşlığımız daha sonra sevgiye dönüştü. Birbirimizi iyi tanıdıktan sonra planlar yapmaya başladık ve sözlendik.

  Peki bir Papaz olan Bondevik ve ailesi bunu nasıl karşıladı? Birlikte mi yaşıyorsunuz?

  - Bondevik çok iyi bir insan. Tüm aile fertleri bu ilişkiyi çok olgunlukla karşıladı. Ancak aile prensipli. Beraberliklere karşı değil fakat birlikte yaşamanın evlilikten sonra olmasını tercih ediyor. Zaten Hildagün şu anda üniversiteye gidiyor. Mühendislik eğitimi görüyor. Optik ve göz üzerine. Kardeşleri ile ilişkilerim çok iyi. Burada ailem olmadığı için bana ailemi aratmıyorlar. Hildagün Türk aile yapısını çok seviyor. Kendi aile yapısına uygun olduğunu söylüyor. Ben de Bartınlıoğlu ailesinden aldığım terbiyeden memnunum.

  POLİTİKACI OLMAK İSTİYORUM

  Şu anda ne iş yapıyorsun? Boş zamanlarınızı nasıl geçiriyorsunuz?

  - Büyük bir tekstil firmasında yönetici olarak çalışıyorum. Ayrıca bir Cafe-Bar'ım var. Daha çok hafta sonları biraraya geliyoruz. Kayak, tenis gibi ortak zevklerimiz var. Ayrıca Bondevik, Molde takımının yönetim kurulunda. Hafta sonları ailece televizyonun başına geçip maç seyrediyoruz.

  Evlenince nerede yaşamak istiyorsunuz?

  - Evlenince nerede oturacağımız konusunda bir plan yapmadık. Şartlar nerede el verirse orada otururuz. Türkiye'de yatırım yapmak istiyorum. Belki orada yaşarız.

  Siz de politikaya atılmak istiyor musunuz?

  - Politikaya meraklıyım. Hildagün meraklı değil. Şartlar müsait olursa Norveç'te politikaya girmek isterim ama ben daha çok Türkiye'de politikacı olmak istiyorum.

  Nişan ve evlilik ne zaman?

  - Nişan çok yakında. Evlilik için Hildagün'ün eğitimini bitirmesini bekliyoruz.

  Norveç basını ile aranız nasıl? Sizden sık sık bahsediyorlar. Başbakan damadı olmak bir avantaj mı, yoksa dejavantaj mı?

  - Ben Bondevik'in başbakanlığından önce insanlığına önem veriyorum. O, milletin ve halkın vekili ben de o aileden biriyim. Avantajını hiç düşünmedim. Basının ilgisi üzerimizde ama Norveç basını çok saygılı ve düzeyli. Zorluk çekmiyoruz. Başbakan damadı olarak nasıl hareket etmem gerektiğini biliyorum. Ailemden aldığım terbiye yeterli. Protokole alışığım. Bondevik politikacı olarak sevilen ve saygı duyulan bir kişi olduğu için basın özel hayatımıza pek girmiyor.

  TÜRKİYE'Yİ TANITMA ÇABASI

  Aileler birbirine ziyarette bulunuyor mu?

  - Benim ailem yılda bir kez Oslo'ya geliyor. Bondevik Türkiye'ye bir kez gitti. Biz her yaz gidiyoruz.

  Siz iki ülke arasında ilişkilere çok önem veriyorsunuz. Bu konuda neler yapıyorsunuz?

  - AB'nin bir Hıristiyan cemiyeti olduğu, Türkiye'nin Müslüman olduğu için AB'ye alınmadığı söyleniyor. Ben bunu yanlış buluyorum. En güzel örneği benim. Hıristiyan Demokrat Parti Başkanı ve bir Papaz olan Başbakan'ın damadıyım. Hıristiyan aile olmasına rağmen Müslüman bir genci kabul etmiş durumda. Parti genel kurulunda Bondevik'e bu soruldu. Onun cevabı 'Bahsettiğiniz insan benim kızımın nişanlısıdır, damadımdır. Türk'tür ve ayrıca Müslümandır' oldu. Avrupa'da Hıristiyan-Müslüman ayrımı yapmayan politikacılar çok. Bizim politikacılarımız bu politikacılarla yakın ilişki içinde olmalı. Ticaret, sosyal ve kültürel faaliyetler ülkeleri birbirine yaklaştırır ve aradaki yanlış anlamaları ortadan kaldırır. Bondevik, Türkiye'nin AB'ye girmesini ve Avrupalı olarak algılanmasını istiyor. Ben Başbakan damadı olarak Türkiye-Norveç ilişkilerinin gelişmesi için çok çaba gösteriyorum. Görüşlerimi üst düzey yöneticiler politikacılar ve bazı kuruluş temsilcileri ile biraradayken anlatmaya ve Türkiye'yi tanıtmaya çalışıyorum. Türkiye'den Norveç'e gelen ve Norveç'ten Türkiye'ye giden ticaret adamlarına yardımcı olarak da katkıda bulunmaya çalışıyorum.

  Asıl mesleği din adamlığı

  Norveç'te geçtiğimiz yıl yapılan genel seçimlerde tek başına iktidar olmak bir yana koalisyon olarak bile parlamentoda çoğunluğu bulamayan Hıristiyan Demokrat Parti Başkanı Kjel Magnre Bondevik, gerek siyasetçiler, gerekse halktan gelen yoğun talep üzerine hükümeti kurarak başbakanlık koltuğuna oturdu. Ancak asıl mesleği rahiplik olan Bondevik çok hassas olduğu için ağustos ayındaki bütçe görüşmeleri sırasında Norveç parasının değer kaybetmeye başlaması, çocuklu ailelerin konut kredilerinde artış ve sosyal alanda verilen sözlerin yerine getirilmemesinden sorumlu tulunca büyük bir depresyon geçirdi.

  31 Ağustos tarihinden itibaren evinde tedavi altına alınan Başbakan'ın hastalığı 3,5 hafta sürdü. Bu süre içinde Bondevik'e karşı oldukça saygılı davranan basın üzerine gitmedi. Başbakan'ın hastalığını kamuoyundan gizlememesi puan toplamasına ve halk nezdindeki sevgisinin artmasına neden oldu. Perşembe günü tekrar işinin başına dönen başbakanı makamının önünde bazı Türkler ellerinde kırmızı güllerle karşıladılar. Bondevik'e hastalığı sırasında en büyük destek ve moral kişilerden biri damadı Mert Efe oldu. Türkiye ve Türklere olan sevgisi ile tanınam Bondevik, damadı Mert Efe sayesinde tanıdığı Türk toplumu ve Türkiye'ye her fırsatta yakın ilgisini göstermeye çalışıyor.

  Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, TBMM Başkanı Hikmet Çetin, Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in ülkeye ziyaretlerinde bu sevgisini fazlasıyla gösterdi. Gerek Norveç'te yaşayan Türk vatandaşları, gerekse Norveç'le ilişkisi olan siyasetçi ve ticaret adamları Bondevik'in hastalığından üzüntü duydular. Bondevik'in, Norveç dahil, PKK'ya yakınlık gösteren tüm İskandinav ülkelerini kara listeye alan Türkiye ile ilişkilerin daha da gelişmesi için Başbakanlık makamında bir süre daha kalması gerekiyor.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı