Gündem Haberleri

  Birlikte felakete sürükleniriz

  Hürriyet Haber
  11.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Erdoğan, Bush, Putin, Esad, Ahmedinecad ve Annan'ın da aralarında bulunduğu dünya liderlerine karikatür kriziyle ilgili mektup gönderdi. Erdoğan "Medeniyetler çatışması yerine medeniyetler ittifakı tezini koyamazsak dünya felakete sürüklenir' dedi.

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, Hz.Muhammed'in karikatürlerinin yayımlanmasının ardından İslam dünyası ile Batı arasında tırmanan gerilimin sona erdirilmesi amacıyla kaleme aldığı mektubu dün 192 dünya liderine gönderdi. "Medeniyetler Çatışması" yerine "Medeniyetler İttifakı" tezinin konulmaması halinde dünyanın hep birlikte felakete sürükleneceği uyarısında bulunan Erdoğan, liderleri "Küresel barış ve ortak değerler" için "akıl ve sağduyuyla harekete " davet etti.

  Erdoğan, ABD Başkanı Bush, gerilimi başlatan karikatürlerin yayınlandığı Danimarka'nın Başbakanı Rasmussen, Rusya Devlet Başkanı Putin, İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad, Suriye Devlet Başkanı Esad, Arap Ligi Genel Sekreteri Moussa, BM Genel Sekreteri Annan ve NATO Genel Sekreteri Scheffer'in de aralarında bulunduğu BM, NATO ve İKÖ üyesi ülkeler ile Türkiye'nin büyükelçiliklerinin bulunduğu ülke liderlerine gönderdiği mektubunda şu görüşlere yer verdi:

  BARIŞA TEHDİT

  Karikatür tartışmaları Doğu ile Batı, İslam dünyası ile Hıristiyan dünyası arasında yakın zamanlarda hiç görülmeyen ve neredeyse kutuplaşmaya varan bir gerginlik meydana getirmiştir. Devlet ve siyaset adamlarının akıl ve sağduyuyla hareket etmeleri ve kendilerinden beklenen ortak tavırla ön almalarının küresel barış ve ortak değerlerimizin korunması açısından hayati önem taşıdığını düşünüyorum.

  HAKLI ÇIKTIK

  Biz, ’Medeniyetler Çatışması’ tezi ile şiddet ve çatışma kültürü yerine ’Medeniyetler arası İttifak’ tezini koymadığımız takdirde hep birlikte bir felakete doğru sürükleneceğimizi bugüne kadar her zeminde ifade ettik. Yaşanan son olaylar da ne yazık ki bizi haklı çıkarmıştır.

  İSLAM BÖYLE SAVUNULMAZ

  Hayal kırıklığı içinde şiddete başvuranlar ve şiddeti tahrik ve teşvik edenler, kendi davalarına zarar vermekte ve haklılıklarını kaybetmektedirler. İslam barış dinidir ve İslam ülkelerinde yaşayan herkesin canı, malı ve onurunun korunması çağrısını içerir. İslamın ve Müslümanların savunulması, İslami öğretilere aykırı yöntemlerle yapılamaz.

  İSLAMFOBİA KÖK SALMASIN

  Hepimiz, İslamfobia’nın Batı toplumlarında daha fazla kök salmasına sebep olacak politikalardan özenle kaçınmak mecburiyetindeyiz. Bu kritik noktada, sağduyu ile ve daha ileri bir sorumluluk duygusuyla hareket etmemiz, azami öneme haizdir. Ortak tarihi tecrübelerimiz ve değerlerimiz bize izlenmesi gereken yolu göstermektedir. Mevcut gerilimi ortadan kaldırmak için elimizdeki mevcut tüm yöntem ve mekanizmaları kullandığımızdan emin olmalıyız.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı