Gündem Haberleri

  Birinci Kordon'da operasyon

  DHA
  11.01.2011 - 16:18 | Son Güncelleme:

  İzmir Büyükşehir Belediyesi, yıkılması için tebligat gönderdiği, ancak uyulmadığını belirlediği, Birinci Kordon'daki işyerlerinin eklentilerini sökmeye başladı.

  İŞYERLERİNE BELEDİYE OPERASYONU

  İzmir Büyükşehir Belediyesi, geçen aralık ayında, Birinci Kordon'daki 80 işyerine, Kordon Yönetmeliği'ne uymadıkları gerekçesiyle, tentelere ilave edilen perde, tabela ve ısıtıcıların sökülmesi için tebligat gönderdi. Aradan geçen süreye rağmen buna uyulmadığını belirleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı ve zabıta ekipleri, çevik kuvvet ekiplerinin de desteğiyle Birinci Kordon'a söküm çıkarması yaptı. Yaklaşık 50 görevlinin katılımıyla, bugün sabah saatlerinde, Alsancak Vapur İskelesi'nden, Cumhuriyet Meydanı'na doğru, Birinci Kordon'da yer alan işyerlerinde söküme başlandı. Ekipler, can güvenliğini tehdit ettiği, çadır görünümü ve görüntü kirliliği oluşturduğu gerekçesiyle, işyerlerinin eklentileri olan ısıtıcı, tabela ve perdeleri tek tek söktü. Sökülen malzemeler, imha edilmek üzere kamyonlara yüklendi. Söküm işlemi sırasında, zaman zaman ekiplerle işyerleri sahipleri arasında sözlü tartışmalar yaşandı. İşyeri sahiplerinden Osman Bulak, "8 bin TL verip bu perdeleri taktırdım. Biz burada hizmet veriyoruz. Bu perdeler, müşterilemizi, güneş ışığından ve soğuktan koruyor. Kime ne zararı var. Gitsinler arka sokakta, uyuşturucu satan işyerlerine baskın yapsınlar. Onca emeğimiz boşa gitti. Bu nasıl bir uygulama" diyerek tepkisini dile getirdi.

  ŞANZELİZE DE BÖYLE

  Söküm işlemini duyup işyerlerine gelen Kordon İşadamları Derneği Başkanı Ömür Şanlı ise, "Ekipler, nasıl mutlu bir iş yapıyorlar, bakarmı sınız? Bu uygulama, İzmir'e yakışmıyor. Yapılan eklentiler tamamen yasal. İnsanların ekmeğiyle oynanıyor. Dünyaca ünlü Şanzelize de böyle. Perdeler, tamamen yanmaz kumaştan yapıldı. `Ayıp' diyorum" dedi. Ekiplerin, söküm işlemi sürerken, bazı işyeri sahiplerinin de eklentileri kendilerinin söktükleri görüldü.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı