GeriGündem Birileri yardım etmiş
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Birileri yardım etmiş

Almanya'da 15 yıl önce cinayet işleyen Ferit Aycan'ın, İstanbul'da kimliğini saklamaya gerek duymadan şirket kurması, ev alması, kendi adına aldığı pasaportla defalarca yurtdışına gidip gelmesi, birileri tarafından korunduğu ihtimalini ortaya çıkardı.

Yazar Vecihi Timuroğlu'nun yasadışı Devrimci Yol örgütü mensubu olan oğlu Kürşat Timuroğlu'nu 1986'da öldürdükten sonra PKK tarafından Lübnan'daki Helvi Kampı'na kaçırılan Aycan'ın 1992'de İstanbul'a geldiği belirlendi. 'Şehmuz' ve 'Bilge' kod adlarını kullanan Aycan, 1993'ten sonra Interpol tarafından cinayet suçuyla aranmaya başlandı. Buna rağmen Aycan, 8 Ağustos 1995'te, Aydın Aç'la İstanbul Ticaret Odası'na başvurup, üzerinde kendi fotoğrafı bulunan ikametgah senediyle, Fer-Tur Turizm Reklamcılık Sanayii ve Ticaret Limited Şirketi'nin 333729 numaralı dosyasını açtırdı. 500 milyon lira sermayeli şirketin 450 milyonu Ferit Aycan'ın, 50 milyon lirası da Aydın Aç'ın üzerine kaydedildi. Aycan ve Aç, Fatih Hacıüvez Mahallesi Kocasinan Caddesi 16/1'de, 'Stüdyo Serhat' isimli fotoğraf stüdyosu açtılar.

75 BİN DOLARLIK VİLLA

Kendi adına aldığı pasaportla, rahatça havalimanından çıkış yaparak sık sık yurtdışına gidip geldiği belirlenen Ferit Aycan ayrıca, 1999'da Florya, Şenlikköy'de, yine kendi adına bir ev satın aldı. 5 Kasım 1999 tarihinde de Şenlikköy Mahallesi Muhtarlığı'na kayıt yaptırdı. Ekonomik durumunun pek iyi olmadığı bilinen Ferit Aycan'ın, Florya'da yaklaşık 75 bin dolar değerindeki villa dairesini nasıl aldığı anlaşılamadı. 18 Eylül 2000'de, imzasız bir mektup sayesinde Hırvatistan'da yakalanan Aycan'ın, kısa süre önce Fatih'teki fotoğraf stüdyosunu, Güven Şahinler'e sattığı anlaşıldı. Ticaret Odası kayıtlarında, 'Stüdyo Serhat' ismiyle faaliyetini sürdüren işyerinin sahibi, halen Ferit Aycan olarak görünüyor.

YASA ENGELİ

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Interpol Şube Müdürlüğü, Aycan dosyasını açtı. Bir Emniyet yetkilisi, Almanya'nın, Aycan'la ilgili isteği 1995'in Kasım ayında yaptığını ancak yasalar gereği iadesinin mümkün olmadığını söyledi. Yetkili, şöyle konuştu:

‘‘Ankara Interpol, bize bir yazı gönderdi. Yazıda,
Aycan'ın yerinin gizlice tespit edilmesi isteniyordu. Bu yapıldı ve Alman makamlarından, şahsın dosyasının buraya gönderilmesi istendi. Uluslararası anlaşmalar ve yasalar gereği Türkiye'de yargılanması gerektiğini bildirdik. Ancak Alman makamları kendileri yargılamak istediler. Bunun üzerine şahsı yakalayıp, iade etmedik. Türkiye'de işlediği bir suç olmadığı için, kendisine dokunulmadı. Şahsın işlediği başka bir suçtan dolayı, 2000 yılında yurtdışına çıkış yasağı çıkarılmıştı.’’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle