Gündem Haberleri

  Biri bizi gözetliyor!

  Halil Aksu / haksu@hurriyet.com.tr
  25.02.2005 - 01:15 | Son Güncelleme:

  İzmir ilimizin güzel bir ilçesi olan Torbalı’da Emniyet teşkilatı 270 milyar TL masraf edip, şehir merkezinde gözetleme amacıyla kameralar kurmuş ve onları Emniyet Müdürlüğüne bağlamış.

  Kap kaç olaylarını engellemek ve başka türlü asayiş bozucu hareketleri takip etmek ve önlemek için. Yetkililerin söylediklerine göre ilk izlenimleri oldukça olumlu, sadece kameraların var oluşu dahi caydırıcı bir etki yaratmış ve vukuatların sayısı hızlıca azalmış.

  Güvenlik, sağlık ve eğitim amacıyla bu tür izleme sistemleri kuruluyorsa, ne güzel. Ancak kısa bir süre içinde bu tür yaklaşımlar maliyet ve işletim baskıları nedeniyle özel sektör ile buluşuyor ve işte o zaman iş asıl ve asil emellerinden uzaklaşıp, daha çok tüketim toplumuna hizmet etmeye başlıyor.

  Bunun yanı sıra bu tür mahremiyet ile ilgili verilerin, kimlerin eline geçeceği ve ne amaçlarla kullanılacağı çok büyük bir titizlikle düzenlenmeli ve denetlenmelidir.

  Gartner araştırma sonuçları bilişim ve iletişim sektöründe konsolidasyon olgusunun ciddi biçimde devam edeceğini ön görmüştür. 2003 yılı itibariyle dünyada bilinen 22.000 adet yazılım şirketinin 2008 yılında sadece 11.000 adet kalacakları öngörülmektedir. Donanım, danışmanlık, telekom, mobil ve İnternet şirketleri için de benzer oranlar geçerlidir.

  Dolaysıyla bir araştırma ve danışmanlık kurumu olan Gartner de bu öngörünün etkisi kapsamındadır. Bu anlamda Gartner 2005 yılı içinde ‘Meta Group’ isimli bir başka araştırma kurumunu satın alacağını açıklamıştır. SBC Telecom Amerika’nın eski telekom devi olan AT&T şirketini satın alacağını açıklamıştır. Deutsche Telekom kendi bünyesinden daha önce ayrılmış olan T-Online şirketini geri alacaktır, aynı şekilde Telekom Italia, TIM olarak tanıdığımız mobil operatörü tekrar kendi bünyesine katacaktır. France Telecom ise Equant isimli bir sistem entegratörü ve hizmet sağlayıcısını bünyesine katacaktır. Görüldüğü gibi sadece aynı alanda çalışan değil, benzer alanlarda çalışan şirketler de satın alınabiliyor ki hizmet portföyü genişlesin, ciro artsın, karlılık artsın.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı