Gündem Haberleri

  Biri bayrağı verip yakmamızı istedi

  Faruk BİLDİRİCİ/ANKARA
  30.03.2005 - 01:55 | Son Güncelleme:

  Mersin’deki bayrak yakma olayının sanığı olan çocuklar, polis ve savcılıkta verdikleri ifadelerde ‘Tanımadıkları bir kişinin bir kahvehaneden aldığı bayrağı kendilerine vererek yakmalarını istediğini’ söylediler.

  12 yaşındaki C.S., 14 yaşındaki V.S., 12 yaşındaki M.A., 16 yaşındaki S.T., 13 yaşındaki F.B. ve 18 yaşındaki E.B. hakkında toplam 6.5-13 yıl hapis cezası istendi.

  YOLDA GÖRDÜK

  Gazetelerde olayla ilgili yayınlanan fotoğraflarda bayrakla görünen 12 yaşındaki C.S. Nevruz mitinginden sonra amcasının oğlu V. ile birlikte yürüyerek evlerine dönerken ‘Öcalan ve PKK lehine sloganlar atan bir grupla karşılaştıklarını, bu gruba katılarak birlikte slogan attıklarını’ açıkladı. C.S, ifadesinde şunları söyledi:

  ‘Bu şekilde slogan atarak yürüyüş yaptığımız sırada kendisini tanımadığımız bir şahıs yol üzerinde bulunan bir kahvehaneden bir Türk bayrağı alıp verdi ve yere vurmamı söyledi. Ben önce bunu yapmak istemedim. Israr edince Türk bayrağını yere çarptım. Sonra geri verdim. Bu defa bu şahıs Türk bayrağını amcamın oğlu V.’ye verdi. V. de M. ile birlikte Türk bayrağını yere vurup çiğnediler.

  YAKAMADILAR

  F.B. ise arkadaşları C. ve V.’nin bayrak yakma girişimini şöyle anlattı:

  ‘Yürüyüş devam ederken kendisini tanımadığım bir şahıs dükkanlardan birinden Türk bayrağını alıp C.’ye verip yakmasını söyledi. C. ve V., Türk bayrağını yakmaya çalıştılar, yakamayınca bayrağı orada yere vurup çiğnediler.’

  Takım elbiseli ortaya çıktı

  MERSİN’de 20 Mart’taki nevruz mitinginde Türk Bayrağı’nın yere atılıp yakma girişiminde bulunulması ile ilgili olarak aranan 2 takım elbiseliden biri olan Z.Ö., Cumhuriyet Savcılığı’na giderek ifade verdi. Z.Ö., gazetelerden arandığını öğrendiğini belirterek, fotoğraflardaki kahverengi takım elbiselinin kendisi olduğunu söyledi. Savcılık bunun üzerine Z.Ö. ile ilgili Emniyet Müdürlüğü’nden bilgi istedi. Gelen bilgide, izlenen bantlara göre olaya olumlu yönde müdahale ettiği ve çocukların elinden bayrağı almaya çalıştığı belirtildiği için, Z.Ö. salıverildi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı