Gündem Haberleri

  Bireysel başvurular ciddiye alınsın

  ANKARA
  04.09.2013 - 01:29 | Son Güncelleme:

  Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanvekili Alparslan Altan, AYM’ye şu ana kadar 8 bin 50 bireysel başvuru yapıldığını, çoğunluğunun adil yargılama hakkıyla ilgili olduğunu belirterek, Türkiye’de yargının işleyiş sorunu olduğunu söyledi.

  Ankara Barosu’nca düzenlenen “Yeni Adli Yıldan Beklentiler” başlıklı panelde bireysel başvuru uygulaması hakkında bilgi veren Altan, şunları söyledi: “Şimdiye kadar yargı reformu adı altında birçok değişiklik yapıldı. Ancak bize gelen başvurular ve bu başvuruların yeni tarihli başvurular olduğunu da gözettiğimizde bu reformların yeterince bireylerin adalet ihtiyacını karşılayamadığını görüyoruz. Bireysel başvuru hakkı sorunların nereden kaynaklandığını göstermesi ve yasa koyucuyu bu sorunların gidermeye yönlendirmesi açısından büyük önem taşıyor. Bireysel başvurunun tüm kurumlarımız tarafından ciddiye alınması, önemle üzerinde durulması, avukatlar tarafından etkili bir şekilde kullanılması büyük önem taşıyor.”

  TUTUKLULUK SÜRELERİ VAHİM

  Ankara Barosu Başkanı Sema Aksoy ise yargının sorunlarının her geçen gün arttığını savundu. Aksoy, ülke genelinde 70 avukat hakkında Terörle Mücadele Kanunu kapsamında soruşturma ve kovuşturma yapıldığını, 35 avukatın da tutuklu bulunduğunu ifade etti. Aksoy, uzun tutukluluk sürelerinin de vahim hukuk ihlallerinden biri olduğunu vurguladı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı