Gündem Haberleri

  Birdal’ın tahliye haberi AB'yi memnun etti

  Hürriyet Haber
  24.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İNSAN Hakları Derneği (İHD) eski Genel Başkanı Akın Birdal, Türk Ceza Kanunu'nun 312. maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle aldığı toplam 2 yıllık hapis cezasını tamamlayarak, dün cezaevinden tahliye edildi. Birdal, saat 10.30'da Ankara Merkez Kapalı Ceza ve Tutukevi'nden çıktı. Tahliye dolayısıyla cezaevi önüne gelen ailesi, İHD Genel Başkanı Hüsnü Öndül, Yeniden Doğuş Partisi eski Genel Başkanı Hasan Celal Güzel, TMMOB Başkanı Yavuz Önen, ile İHD üyeleri, Birdal'ı çiçeklerle karşıladı.

  Birdal, cezaevi kapısında yaptığı açıklamada, ‘‘Umuyor ve diliyorum ki, düşüncelerinden, düşüncelerini yazmak ve anlatmaktan ötürü cezaevine giren ve çıkan son kişi ben olayım. Elbetteki bu sorunların çözümü için bazı kurbanlar olacaktır. Biz de bundan onur duyuyoruz. Yeter ki Türkiye'de düşünce suç olmasın’’ dedi. Birdal'ın tahliyesi dolayısıyla Uluslararası Af Örgütü'nün ABD, Hollanda, İngiltere, Fransa ve Norveç Seksiyonları da Ankara Merkez Kapalı Ceza ve Tutukevi önüne çiçek gönderdi.

  AB, Birdal'ın tahliyesinden duyduğu memnuniyeti dün yaptığı yazılı bir açıklamayla duyurdu. Fransa Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, ‘‘AB Başkanlığı, Sayın Akın Birdal'ın tahliyesinden memnuniyeti duyar. Sayın Birdal'ın insan hakları için verdiği aralıksız mücadeleye ve bunun ötesinde bu amacı paylaşan herkese saygı duyar’’ denildi.

  Açıklamada, Başbakan Bülent Ecevit'in insan hakları alanında son günlerde ortaya koyduğu irade de AB Başkanlığı tarafından övüldü.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı