Gündem Haberleri

  Birbirini emen ineklere ilginç önlem

  DHA
  11.07.2015 - 11:10 | Son Güncelleme:

  ÇANAKKALE’nin Bayramiç İlçesi Koşuburnu Köyü’nde hayvan yetiştiriciliği yaparak geçimini sağlayan Abdullah Özbek (67) ineklerdeki süt veriminin azalması nedeniyle çiftliğini yakın takibe aldı. İneklerin birbirini emdiği için sütlerinin azaldığını fark eden Özbek, çareyi hayvanlarının burunlarına dikenli bir aparat takmakta buldu.

  Bayramiç İlçesi’ne 20 kilometre uzaklıkta Koşuburdu Köyü’nde hayvan çiftliği bulunan Abdullah Özbek, iki yıl önce satın aldığı ineklerin ilk 6 ayın ardından süt üretiminde azalma olduğunu fark etti. İneklerinde bir hastalık olduğunu düşünen Özbek, komşusunun uyarısı üzerine onları takip etmeye başladı. İneklerin birbirini emdiğini görünce hayrete düşen Özbek, iki ineği birbirinden uzaklaştırarak farklı yerlerde besledi.

  Birbirini emen ineklere ilginç önlem

  Hayvanların huzursuz davranışlar sergilemesi üzerine veteriner hekim Levent Karataş’a başvuran Abdullah Özbek, "Veteriner çok ender görülen bir durumla karşı karşıya kaldığımızı söyledi. Ancak yine de bazı inekler yavruyken kazandığı alışkanlıkları tekrarlayabiliyormuş. İneklerin burunlarına dikenli bir aparat takmayı önerdi. İneklerin burnuna dikenli aparatı taktık. İnekler birbirini emmeye çalıştığında dikensi plastik batarak emmemesini sağlıyor. 20 yıldır hayvancılık yapıyorum hayatımda ilk defa başıma böyle bir şey geldi. Ne yapacağımı bilemiyorum" dedi.

  Birbirini emen ineklere ilginç önlem

  Etiketler: Çanakkale , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı