Gündem Haberleri

  Bırakıp gidemiyor

  El Pais
  27.05.2010 - 18:01 | Son Güncelleme:

  İspanya Başbakanı José Luis Rodríguez Zapatero, Brezilya’da düzenlenen ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı Medeniyetler İttifakı Zirvesi’ne katılmayacağını açıkladı.

  Zapatero, yarın Bakanlar Konseyi’nin işçi sendikaları liderleriyle yapacağı toplantının bir hayli önemli olduğunu ve toplantıda kemer sıkma politikaları tartışılacağı için Rio de Janerio’ya gitmeyeceğini belirtti. 


  İspanya Başbakanı’nın Brezilya’da hem Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva hem de Portekiz Başbakanı Jose Socrates ile karşılıklı temaslarda bulunacağı açıklanmıştı. 


  Daha da ötesinde Zapatero ve Lula, Rio’da düzenlenen AB-Brezilya Forumu’nun açılışı da yapacaktı. İspanya Başbakanı aynı zaman Başbakan Erdoğan ile de görüşecekti. 


  Zapatero’nun Perşembe günü erken saatlerde Lula’yı aradığı ve ikilinin başka bir tarihte bir araya gelmeye karar verdikleri belirtilirken, ikilinin 26 Haziran’da Toronto’ da düzenlenecek G20 zirvesinde görüşmeleri bekleniyor.


  “KEMER SIKMA POLİTİKALARI DEVAM EDECEK"

  Sosyalist hükümetin kamu açığını düşürmek için aldığı önlemler paketinin bugün mecliste yapılan oylamasından sonra meclisten çıkarken gazetecilere açıklama yapan Zapatero,  ekonomik krize karşı yeni reformlar ve girişimler için çalışmalarına devam  edeceğini kaydetti.


  Öte yandan kemer sıkma politikasıyla ilgili hükümetin aldığı önlemlerin  sadece 1 oy farkla mecliste kabul edilmiş olmasıyla ilgili Zapatero, çekimser oy  vererek yasa tasarısının geçmesine yardımcı olan partilere teşekkür etti ve  "Herkesin anlayabileceği gibi zor bir tasarıydı, böyle olacağını bekliyorduk"  dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı