Gündem Haberleri

  Bırakın yolunuzu Navturk bulsun

  Selim Demirpençe
  30.09.2005 - 00:42 | Son Güncelleme:

  Navturk, İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir olmak üzere 16 ilin tüm cadde, sokak ve ihtiyaç noktalarnı avucunuza getiriyor.

  Bu yazımda tanıtacağım tekno oyuncağımız bize çok yardımcı olacak ve yol gösterecek bir ürün olan "Navturk GPS Yol Kılavuzu". Adından da anlaşılacağı gibi bu kılavuz GPS (Global Positioning System Ğ Küresel Yer Belirleme Sistemi) vasıtası ile size gideceğiniz noktaya kadar rehberlik yapıyor. Yurtdışında yaygın olarak kullanılan bu sistemin, Ülkemizde de faaliyete geçmesi oldukça heyecan verici.

  Navturk’u özel kılan kendi teknolojisine sahip Türkiye’de ilk ve tek, dünyada ise 3 şirketten biri olması. Tamamen Türk mühendisler tarafından geliştirilen bu sistem sayesinde Türkiye’nin tüm karayolları ve başta İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir olmak üzere 16 ilin (daha fazla ili kapsaması için çalışmalar devam ediyor) tüm cadde, sokak ve ihtiyaç noktaları avucunuza geliyor.

  Nasıl çalışıyor

  Avucunuza sığan, 12x7 cm boyutlarındaki bu küçük ve marifetli aleti açtığınızda renkli parlak ekranı ile sizi karşılıyor ve uyduya bağlanarak bulunduğunuz yeri belirlemek için 1-2 saniye izin istiyor. Uydu bağlantısı sağlandıktan sonra Navturk sizden güzergahınız için komut bekliyor. Gideceğiniz yeri adres (cadde, sokak) olarak girebileceğiniz gibi özel kalemi ile dokunmatik ekran üzerindeki haritaya tıklayarak da işaretleyebiliyorsunuz. Bundan sonra Navturk kontrolü ele alıyor, ulaşılacak noktaya giden en kısa güzergahı harita üzerinden gösteriyor ve hedefe ulaşıncaya dek bulunduğunuz yer ve yapılması gereken manevralar konusunda görsel ve sesli olarak bilgi veriyor.

  Ayrıca güzergah üzerinde hata yaptığınızda sizi uyarıyor ve doğru yolu bulmanızı sağlıyor. Yolculuğunuz esnasında trafik sıkışıklığı, kaza gibi olumsuz bir durum ortaya çıktığında Navturk size alternatif yol da bulabiliyor. Bunun yanı sıra araba/yaya, ücretli yola gir/girme, vapura bin/binme gibi güzergah ayarları ile yol kılavuzunu kişiselleştirebiliyorsunuz.

  Navturk’un en fazla ilgimi çeken özelliği içindeki rehber oldu. Bu rehber sayesinde istenilen bölgedeki ATM, banka şubesi, benzin istasyonu, hastane, okul gibi yerleri ya da semtleri seçerek buralara -yolları hiç bilmeseniz de- onun kılavuzluğunda kolayca ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca sizin için önemli olan adresleri de "Kaydedilmiş Yerlere" ilave edebiliyorsunuz. Navturk’un sağladığı bir diğer kolaylık da "Evime Git" fonksiyonu. Bu sayede tek bir tuşa basarak nerede olursanız olun evinizin yolunu rahatça buluyorsunuz.

  YARDIMCI REHBER

  Navturk Yol Kılavuzu, paketinden çıkan araç montaj askısı ve çakmak şarjı sayesinde kendisine arabanızda rahat bir yer buluyor ve tüm yolculuklarınızda size arkadaşlık ediyor. Ayrıca yine ürünle birlikte verilen SD bellek kart okuyucusu sayesinde MP3 dosyalarınızı da cihazın üzerindeki bellek kartına aktarabiliyor ve şarkılarınızı Navturk’te dinleyebiliyorsunuz. Navturk Yol Kılavuzunu satın aldıktan sonra kullanım için herhangi bir ücret ödenmemesi bu ürünü ilginç kılan özelliklerinden biri.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı