GeriGündem Bırakın bu işleri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bırakın bu işleri

TBMM Başkanı Arınç'ın türbanlı eşinin devlet protokolüne girmesiyle başlayan tartışmaya AKP Genel Başkanı Erdoğan el koydu. Partisinin MKYK toplantısında konuşan Erdoğan, ‘‘Bizim gündemimiz farklı. Asıl gündemle uğraşalım. Başka gündemle uğraşmayın. Bırakın bu işleri’’ dedi.

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, partisine türban uyarısı yaptı. Erdoğan, TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın türbanlı eşini devlet protokolüne sokmasıyla patlayan tartışmanın yankıları sürerken, AKP'lilere ‘‘İşimiz ağır, asıl gündemimizle uğraşalım, bırakın bu işleri’’ uyarısında bulundu. Erdoğan, Başbakan Abdullah Gül ve kabine üyelerinin de katıldığı partisinin dünkü MKYK toplantısında, türban krizinin tırmanmasından duyduğu rahatsızlığı sert bir tonda dile getirdi. ‘‘İşimiz ağır’’ diyen Erdoğan, ‘‘Bizim gündemimiz farklı. Gündemimizde bu tür konular yok. Asıl gündemimizle uğraşmalıyız. Başka gündemlerle uğraşmayalım’’ dedi. Erdoğan, türban ve benzeri konularda gerilim yaratabilecek söz ve davranışlardan kaçınılmasını da isteyerek ‘‘Bırakın bu işleri. Artık bu tür işlerle uğraşmamak, bu konuları bir kenara bırakmak lazım’’ dedi. Türkiye'de bugün belli konularda hassasiyetler olduğuna da işaret eden Erdoğan, ‘‘Herkesin bu konularda çok dikkatli olması gerekir. Basını görüyorsunuz. Belli konuları yazıyor. Yazdığı konular, bizim gündemimiz değil. Zaten bunlar olmamalı da’’ dedi.

ARINÇ'IN ZOR KARARI

Öte yandan, Cumharbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'i uğurlama törenine türbanlı eşini götürmesi tartışma yaratan TBMM Başkanı Bülent Arınç, kendisi açısından zor bir karar alacak. ‘‘Mahzurluysa eşimi götürmem’’ diyen Arınç, ilk yurtdışı gezisi için hazırlıklar ‘‘Eşli davete göre yapılmasına rağmen’’ bu konudaki son kararı bizzat verecek. Arınç, ilk yurt dışı ziyaretini 15-21 Aralık tarihleri arasında Hindistan'a yapacak. Hindistan Parlamentosu Halk Temsilcileri Meclis Başkanı Manohar Joshi'nin TBMM Başkanı'na yaptığı davet, uzun süredir bekletiliyordu. Arınç, bu nedenle ilk geziyi bu ülkeye yapmaya karar verdi. Göreve yeni seçilen Cumhurbaşkanları gibi TBMM Başkanları da daha önce ilk gezilerini KKTC, Türk Cumhuriyetleri ya da Avrupa ülkelerine yapıyorlardı. Hindistan gezisini organize eden devlet birimleri, daveti eşli olarak planlamışlardı. Bu nedenle hazırlıklar, Arınç'ın eşinin de geziye katılacağı dikkate alınarak yapılıyordu. Ancak Arınç, Hürriyet'e yaptığı açıklamada eşi için, ‘‘Bu haliyle herhangi bir yerde bulunması eğer şu an için mahzurluysa, götürmeyeceğim, götürmem de mümkün değil. Çünkü bu bir taraf için gerginlik olacak. Türkiye bunu kaldırmıyor. Bu sorun var ve çözümlenmesi lazım’’ görüşünü dile getirmişti. Bu yönde görüş açıklayan Arınç'ın, bu geziye eşini götürüp götürmeme konusunu yeniden değerlendireceği öne sürülüyor.

ONLAR DA TÜRBANLI

Arınç'ın eşiyle birlikte geziye gitmesi durumunda, kendisini Meclis Başkanvekillerinden biri, eşiyle birlikte uğurlayacak. Arınç'a, AKP'li 3 TBMM Başkanvekili'nden İsmail Alptekin, Sadık Yakut ve Nevzat Pakdil'den biri vekalet edecek. Ancak üç başkanvekilinin de eşleri türban takıyor. Protokol kuralları ve geçmiş uygulamalar dikkate alındığında, Arınç ve türbanlı eşini, yerine vekalet edecek olan Başkanvekili de türbanlı eşiyle birlikte uğurlayacak.

İktidarda ilk MKYK

Adalet ve Kalkınma Partisi Merkez Karar ve Yönetim Kurulu dün Genel Başkan Tayyip Erdoğan başkanlığında parti merkezinde toplandı.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle