Gündem Haberleri

  Bir yıldızın ölümü

  Hürriyet Haber
  21.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  California Teknoloji Enstitüsü'nden astronom William Latter'in verdiği bilgilere göre, Hubble Uzay teleskobu'nun kızılötesi kameraları, Güneş'ten 3 bin ışıkyılı uzaklıkta kozmolojik anlamda ölen bir yıldız yakaladı. Nükleer yakıtı biten ‘‘NGC7027’’ adlı yıldızın çekirdeğindeki hidrojen ve helyum atomları parçalanarak yüzeye ve uzay boşluğuna fırladı. Kozmik olarak yalnızca bir göz kırpma süresi kadar tutan can çekişme, dünya zamanı ile ise tam bin yıl sürüyor. Patlama sonucunda oluşan ve gözle görülmeyen sıcak gaz ve atom parçacıklarının meydana getirdiği tabaka, Hubble'ın özel kamerasıyla çeşitli renklerde görüntülendi. Gökbilimci Latter, Güneş'in akibetinin de aynı olacağını, ancak bizim yıldızımızın çok genç olması nedeniyle ölüm sürecinin 4.5 milyar yıl sonra başlayacağını söyledi.

  Ölen yıldızlardan daha sonra daha küçük yeni yıldızlar, gezgenler ve bir olasılıkla hayat oluşuyor. Ölen yıldızın serbest bıraktığı hidrojen atomları, bu tür yapıların en ilkel maddesi olarak biliniyor.

  Hubble Uzay Teleskopu, gönderdiği fotoğraflarla şimdiye kadar cevabı bilinmeyen pek çok soruya ışık tutmayı sürdürüyor. Hubble, en son gönderdiği fotoğraflarla bu kez güneşe benzeyen bir yıldızın ölümünü ve yeni gök cisimlerinin oluşumunu gözler önüne serdi.

  Amatör astronom okulu

  Uzayın gizemli dünyası, Türkiye'de de amatör astronomlara yönelik etkinlikler düzenlenmesini sağlıyor. Astronomi ve bilimin ‘‘popüler’’ olması için başlatılan girişimlerden biri de ilki geçen yıl Ege Üniversitesi'nde açılan Amatör Astronomlar Yaz Okulu. Talep patlaması yaşanılan yaz okulu, bu yıl 15 Haziran-15 Ağustos 1998 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Cafer İbanoğlu yaz okuluna başvuruların, 15 Mayısa kadar süreceğini, katılım ücretinin 50 milyon lira olduğunu söyledi.

  Çevreyle ilgilenecek Fransız Ulusal Uzay Merkezi, uzaya yeni bir gözlem uydusu gönderiyor. 23 Martta Fransız Guyanası'ndan 107'ncisi fırlatılacak olan Airane roketi, SPOT-4 adlı uyduyu yörüngeye taşıyacak. SPOT-4, meteorolojik gözlemlerin yanı sıra, dünyayı tehdit etmeyi sürdüren çevre sorunlarıyla ilgili bilgiler toplayıp gözlemler yapacak.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı