Gündem Haberleri

  Bir yastıkta 51 yılın reçetesi

  Mustafa KÜÇÜK/İSTANBUL
  22.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Emirgân’a 24 yıl muhtarlık yapıp, papyonuyla semtin simgesi haline gelen Baki Kızgınkaya, eşi Sabriye Hanım’la evliliğinin 51’inci yılını geride bıraktı.

  Baki Bey, bir yastıkta 51 yılın sırrını açıkladı.

  BAŞINDA fötr şapkası, gözlüğü ve papyonuyla 24 yıl Emirgân’a muhtarlık yaptıktan sonra, 29 Mart yerel seçimlerini kaybedip görevi devreden Baki Kızgınkaya (79), eşi Sabriye Hanım’la evliliğinin 51’inci yılını geride bıraktı. 3 çocuğu ve 3 torunu olan Baki Kızgınkaya, bir yastıkta 51 yılın sırrını açıkladı. Erkeklere seslenen Kızgınkaya reçeteyi şöyle yazdı: “Kadınlarımız bizim gül bahçemizin yediverenleridir. Onları kırmayın, incitmeyin ve şiddet kullanmayın. Biz 51 yıldır bir yastığa baş koyduk. Mutluluğun sırrı saygı, hoşgörü ve güler yüz.”

  Teyzesi büyüttü

  1930’da Erzincan’da doğan Baki Kızgınkaya 1.5 yaşında babasını kaybetti. Bir yıl sonra da annesi başka biriyle evlenince ona teyzesi sahip çıktı. Erzincan Ortaokulu ikinci sınıfta okurken öğretmeniyle tartışınca okuldan atıldı. Askerliğini bitirip Erzincan’a döndüğünde, teyzesinin bozulan maddi durumu nedeniyle memleketini terk edip 23 yaşında İstanbul’a geldi. 2.5 yıl Balat Köprübaşı Durağı’ndaki Mustafa’nın Kahvesi’nde gündüzleri çaycılık yapıp geceleri temizleme karşılığında kahvede kaldı. Daha sonra pirinç fabrikasında hamallık yaptı ama rahatsızlanınca bıraktı. Beyoğlu’nda çalışmaya başladığı bir fotoğraf stüdyosunda mesleği öğrenip fotoğrafçılık yapmaya başladı. Babasının ölümü üzerine evlenip İstanbul’a yerleşen annesiyle karşılaşıp barıştı.

  Ailesi vermeyince kaçırdı

  1958’de âşık olduğu Sabriye Hanım’ı ailesi vermeyince kaçırıp, annesinin Bostancı’daki evine götürdü. 11 Mayıs 1958’de aile içinde yapılan bir törenle evlendi. Evliliğin ikinci yılı Canan, dördüncü yılı Cahit, altıncı yılı da Erdal doğdu. 1985’te Emirgân Muhtarı seçildi. Son seçimlerde muhtarlığı kaybetti. Koyu Galatasaraylı olan Baki Kızgınkaya, “Fenerbahçelisi de Beşiktaşlısı da Trabzonsporlusu da beni hoşgörüyle karşıladı. Hepsine teşekkür ederim” dedi.

  Kızgınkaya çiftinin 50’nci evlilik yıldönümü kutlamasına yurtdışında yaşayan çocukları ve torunları da katılmıştı. Oğlu Erdal Kızgınkaya, torunu Melissa Takımoğlu, kızı Canan Takımoğlu, oğlu Cahit Kızgınkaya, Sabriye Kızgınkaya, torunu Yağmur Kızgınkaya ve Baki Kızgınkaya (soldan sağa) günün anısına bu mutlu pozu vermişti.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı