Gündem Haberleri

  Bir 'Tuval'de dört ayrı renk

  Hürriyet Haber
  21.11.2001 - 14:53 | Son Güncelleme:

  Devlet Opera ve Balesi, yeni eserinde dört farklı rengi aynı ''tuvalde'' izleyiciye sunacak. Çeşitli ülkelerden konuk sanatçıların imzalarını taşıyan Tuval, 1 Aralık'ta ''perde'' diyecek.

  Devlet Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdürü Remzi Buharalı, DOB Başkoreografı Murat Şıkel, Modern Dans Topluluğu Genel Sanat Yönetmeni Beyhan Murphy ve koreograflardan Uğur Seyrek ile eser hakkında bilgi verdi.

  Toplantıda konuşan Buharalı, Türk balesinin son yıllarda yaptığı açılımla neo-klasik baleyi de sahneye taşıdığını söyledi. Birçok ülkeden tanınmış koreografların da bu çerçevede Türkiye'ye konuk olduklarını anlatan Buharalı, ''Tuval'' adlı yapıtın da dört ayrı koreografın neo-klasik tarzdaki çalışmalarından oluştuğunu söyledi.

  Eserin prömiyerinin 1 Aralık Cumartesi günü gerçekleştirileceğini belirten Remzi Buharalı, bu eserin ardından ''Romeo ve Juliette'' balesinin çalışmalarına başlanacağını söyledi. 

  SEYAHATNAME 2001 HOLLANDA'DA
      
  Devlet Opera ve Balesi'nin Belçika'ya yaptığı turnenin de başarıyla tamamlandığına işaret eden Buharalı, ''Topluluğumuz turnede sanatseverlere Türk balesinden güzel örnekler verdi. Tüm dansçılarımızı kutluyorum'' dedi.  

  Modern Dans Topluluğu'nun da 29 Kasım ve 1 Aralık'ta Hollanda Dans Festivali'nde ''Seyahatname 2001'' adlı yapıtla izleyici karşısına çıkacağını ifade eden Buharalı, ''Böylece, ülkemiz modern dans alanında da yakaladığı çizgiyi gösterecek bir imkan yakalayacak'' diye konuştu.  

  Buharalı, aynı eserin turne dönüşünde 4-5 Aralık tarihlerinde de TOBAV'ın katkılarıyla İstanbul Taksim Sahnesi'nde seyirciyi selamlayacağını söyledi.  

  MDT Genel Sanat Yönetmeni Beyhan Murphy de, eserin yurtdışında İngilizce altyazılı olarak sunulacağını belirtti.  

  Ünlü sanatçılar Meltem Cumbul ve Cem Yılmaz'ın multivizyonda Evliya Çelebi'nin ''Seyahatname'' ve Orhan Pamuk'un ''Öteki Renkler'' adlı eserlerinden aktardığı bölümlerin tercüme edildiğini kaydeden Murphy, büyük bir titizlikle hazırlandıkları turneyi başarıyla tamamlamak istediklerini sözlerine ekledi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı