Gündem Haberleri

  Bir tutuklama varoşu yaktı

  Hürriyet Haber
  15.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fransa’da giderek kötüleşen ekonomik durumun yarattığı gerginlik Paris’in 120 kilometre kuzeyindeki Amiens kentinde yoksul kesimle devleti karşı karşıya getirdi.

  100 kadar genç sayısı 150’ye yakın polise pazartesiyi salıya bağlayan gece saldırdı. Çıkan çatışmalarda 16 polis yaralandı. Gençler polise saçma, havai fişek ve taşlarla saldırdı. Bir ilkokul yandı, bir spor merkezi de tümüyle yıkıldı.

  OLAYLARIN ARDINDAN ÇEKİLEN KARELER

  Olaylar mahalleden birinin “tehlikeli araç kullanmadan” tutuklanmasıyla patlak verdi. 20 yaşında motosiklet kazasına kurban giden bir gencin yasını tutan mahalleli bu tutuklamayla deliye döndü. Amiens Belediye Başkanı Gilles Demailly ise sosyal gerilimi, merkezi yardımın kısılmasına bağladı. Demailly, “Daha önce de sürekli olaylar çıkardı ama böylesine bir şiddeti daha önce görmemiştik” dedi. Olaylar, Sosyalist Cumhurbaşkanı François Hollande’ın koltuktaki 100’üncü gününe de gölge düşürdü. Dün içişleri bakanı yuhalanan Hollande hükümeti genellikle Kuzey Afrika kökenlilerin yaşadığı Amiens’in kuzey kesimini ülkenin “15 öncelikli güvenlik bölgesi” arasına dahil etmişti. Bu, bölgeye daha çok polis sevk edilmesi anlamına geliyor.

  Fransa’da 2007 yılında iki gencin polis arabasının çarpması sonucu ölümü ile 2010’da bir kumarhaneyi soyan gencin polis tarafından öldürülmesi sonrası isyanlar patlak vermişti.

  Bay Normal’i lüks yastıklar yakacak

  Cumhurbaşkanlığı koltuğunda 100 günü dolduran François Hollande ile kamuoyu arasındaki balayı da bitti.  Hiciv gazetesi Le Canard Enchainé’nin ülkenin bir numaralı çiftinin Kettal adlı İspanyol firmasına 14 koli dolusu lüks minder sipariş ettiğini ortaya çıkarması herşeyin üzerine tuz biber ekti. Hollande’ın desteği yüzde 7 geriledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı