Gündem Haberleri

  Bir saatte şarbon testi

  Hürriyet Haber
  06.11.2001 - 11:06 | Son Güncelleme:

  Amerikalı araştırmacılar, şimdiye kadar 5 kişinin ölümüne neden olan şarbonu bir saatten az bir zaman içinde saptayabilen test geliştirdi.

  Mayo Klinik ve Roche Diagnostic firması işbinliği ile geliştirilentest, ABD'de ve diğer ülkelerde halk sağlığı ile ilgili merkezler, hastaneler ve laboratuvarlara  verilecek. Testin bu merkezlere, Roche Diagnostic firması tarafından dağıtılacağı açıklandı.

  Şimdiye kadar herhangi bir kişide veya ortamda şarbon olup olmadığının saptanması için bazen günlerce laboratuvar testleri yapmanın gerektiğini vurgulayan uzmanlar, kullanılan test uygulaması ile kısa zamanda bakterinin bulunup bulunmadığının saptanabildiğini fakat, şarbon olup olmadığının anlaşılabilmesi için uzun süreli deneyler yapmanın gerektiğini söylüyor.

  Yeni testle şarbon bulaşan kişinin tedavisinin daha erken başlamış olacağı, şarbon olmayan vakalarda da insanların boşuna zaman kaybetmeyeceği kaydedildi.

  Laboratuvarlara parasız dağıtılacağı belirtilen testin dağıtımı vediğer kullanım kuralları için, Amerikan Federal Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ile görüşmeler başlatıldı.

  BİYOLOJİK SALDIRIYA KARŞI, YENİDEN ÇİÇEK AŞISI
    
  Bir Rus doktoru, çiçek hastalığı gibi biyolojik bir saldırıya karşı, yeniden çiçek aşısı yapılmasını önerdi.

  Daily Telegraph'ın bildirdiğine göre, Sibirya'daki Vektor enstitüsünden doktor Lev Sandakhchiev, teröristlerin, çiçek hastalığının bir biyolojik savaş silahına dönüştürülmesinde Rus bilim adamlarını para karşılığında kolayca kullanabilecekleri uyarısında bulunarak, olası bir biyoterör saldırısına karşı önlem olarak, yenidençiçek hastalığına karşı aşılanmayı önerdi.

  Doktor Sandakhchiev, ''Çiçek hastalığı, teröristlerin elinde çok tehlikeli bir biyolojik silaha dönüşebilir. Bu hastalığın bulaşmasını sağlamak çok zor değildir. Bunun için, bu hastalığa yakalanmış bir fanatiğin kalabalık arasına girmesini sağlamak yeterlidir. Dünyadaki sağlık sistemi, buna kesinlikle hazır değildir'' dedi.

  ABD'NİN LAHOR KONSOLOSLUĞUNDA ŞARBON
    
  Pakistan'daki Amerikan büyükelçiliği, Lahor'daki konsolosluğuna gönderilen bir mektup içindeki beyaz tozun ilk şarbon testi sonucunun pozitif çıktığını bildirdi ve mektubun Pakistan'dan gönderildiğini kaydetti.

  Mektupta, kirlenmiş ve zor okunmasına rağmen yerel posta mühürü bulunduğundan emin olduklarını kaydeden sözcü, ilk test sonuçları pozitif çıkan mektuptaki beyaz toz örneğinin ek testler için ABD'ye gönderildiğini söyledi. 

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı