GeriGündem Bir saat sağanak İzmir'de hayatı felç etti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  131
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bir saat sağanak İzmir'de hayatı felç etti

İZMİR'de saat 09.30'da başlayan ve yaklaşık bir saat süren sağanak yağmur hayatı olumsuz etkiledi. Bazı semtlerde zemin katları su basarken bir saatte metrekareye 20.6 kilogram yağmur düştüğü bildirildi. İzmir'de, dün gece saatlerinde etkili olan sağanakta, 72 yıllık Haziran ayı yağış ortalamasının yaklaşık 5 katı fazla yağış olduğu açıklandı.

 

İŞTE 5 GÜNLÜK HAVA TAHMİNİ

İZMİR BATTI - FOTO GALERİ

İZMİR'DE YAĞMUR HAYATI FELÇ ETTİ / WEB TV               

Kentte dün saat 23.00 sıralarında etkili olan sağanak yağmurda bazı cadde ve sokaklar göle döndü. Gece metrekareye 37.6 kilogram yağmur düştü. Sabah açık bir havaya uyanan İzmirliler bir anda kararan gökyüzüne hazırlıksız yakalandı. Saat 09.30 sıralarında rüzgarla gelen yağmur İzmir'i karanlığa gömdü. Gökyüzü gece gibi kararırken araçlar farlarını yaktı, bazı bölgelerde de otomatik sokak aydınlatmaları yandı. Yıldırım düşmesi nedeniyle bazı semtlerde de elektrik kesintileri yaşandı.

Bir saatte metrekareye tam 20.6 kilogram yağmur düştü. Büyükşehir Belediyesi ekipleri alarma geçirildi. Cadde ve sokaklar göle dönerken trafik kilitlendi. Bazı kişilerin ayakkabılarını eline alıp, paçalarını sıvayarak yürüdükleri dikkat çekti. İnönü Caddesi, Mithatpaşa Caddesi, Kordonboyu, Alsancak, Mavişehir, Karşıyaka ve Bostanlı'da yol seviyesinden aşağıda kalan evleri ve işyerlerini su bastı. Yağmurun bir saatin sonunda etkisini yitirmesiyle sular çekilmeye başladı.

Kuvvetli yağışın gün boyu devam edeceği bildirildi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü internet sitesinden ‘İzmir'de kuvvetli yağış’ uyarısında bulunuldu. Perşembe ve cuma gününü de gökgürültülü sağanak yağışla geçirmesi beklenen İzmir'de hava cumartesi parçalı bulutlu geçecek. Yağmur pazar günü yine etkili olacak. 

72 YILLIK YAĞIŞ ORTALAMASINDAN FAZLA

İzmir'de, dün gece saatlerinde etkili olan  sağanakta, 72 yıllık Haziran ayı yağış ortalamasının yaklaşık 5 katı fazla yağış  olduğu bildirildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, dün gece  saat 23.25'te başlayan ve 00.40'a kadar etkili olan sağanak yağışta metre kareye  37,6 kilogram yağmur düştü.

İzmir, 1938–2009 yılları arasında (72 yıllık) 7,7 kilogram olan  Haziran ayı yağış ortalamalarının yaklaşık 5 katı üzerindeki yağışı sadece 1 saat  15 dakikada almış oldu.

Kentte bu sabah saat 09.00'da başlayıp saat 10.40'ta sona eren sağanakta  ise metre kareye 20 kilogram yağmur düştü.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri, 500 personel ve 100 araçla  çalışmalarını aralıksız sürdürürken, meteorolojik uyarılar doğrultusunda Fen  İşleri Daire Başkanlığına bağlı araçlarla birlikte 200 personel de olası  taşkınlara karşı konuşlandırıldıkları noktalarda hazır tutuluyor.

İZSU da kent merkezinde 14 kombine kanal temizleme aracı, 6 pompa, 12  kişilik kaynak ekibi, 15 kişilik teknik ekip, 30 kişilik ızgara ekibi ile  birlikte toplam 143 kişilik kadroyla sıkıntılı bölgelere müdahale etti.

İtfaiye Daire Başkanlığı 350 personel ve 80 araçla çalışırken, Fen İşleri  Daire Başkanlığına bağlı araçlarla birlikte 200 personel de olası taşkınlara  karşı kritik noktalarda teyakkuzda bekletildi. Kanallar açılarak, ızgaralar  temizlendi, sular tahliye edildi.

Çalışmalar özellikle yağışların etkili olduğu İnönü Caddesi, Hıfzıssıhha,  Balçova Bahçelerarası, Karşıyaka Yalı Caddesi, Mersinli Zafer Payzın Altgeçidi,  Bayraklı'nın alt kesimlerinde, Mersinli, Narlıdere Alionbaşı Deresi çevresi,  Mithatpaşa Caddesi, Ali Çetinkaya Bulvarı, Evka–3 ile Karabağlar  bölgelerinde yoğunlaştırıldı.

Bu bölgelerde yollardaki su birikintilerine müdahale eden ekipler, çok az  sayıdaki ev ve iş yerinde tahliye çalışmaları gerçekleştirdi. Özellikle lodos ve sağanak yağışın birlikte olması nedeniyle Kordon'da  denizin taşması sonucu yaşanan sıkıntıya da ekipler anında müdahale etti.  Derelerin ve kanalların sürekli temizlenmesinin yağışların etkisini azaltmada  etkili olduğu ifade edildi.
        

Yorumları Göster
Yorumları Gizle