GeriGündem Bir robota öğretilebilecek en zor şey nedir?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bir robota öğretilebilecek en zor şey nedir?

Bir robota öğretilebilecek en zor şey nedir?

Bir robota neler öğretilebilir? Bir robota öğretilecek en zor şey nedir? Robotların hisleri var mıdır? Sorularınızın cevabı haberimizde..

İnsanların gerçekleştirebildikleri becerileri robotlara öğretebilmek hiç de kolay değil. Hatta robotik bilimine meydan okuyan yetenekler listesi bir hayli kabarık. İnsanları aratmayacak kadar akıllı robotlara ulaşabilmek için hala uzun bir yolumuz var. Aslında hiçbir zaman öğrenemeyecekleri bir şey var: Hissetmek. Ama bunun için doğru bir yol bulunabilirse, gelecekte hissediyormuş gibi davranabilen robotlarla karşılaşabiliriz. Ancak o noktaya ulaşılana dek öğrenmeleri gereken zorlu beceriler var. Bunları kolaydan zora doğru şöyle sıralayabiliriz:

1. Yol bulma A noktasından B noktasına gitmek kolaymış gibi görünse de, bir robotun yön bulabilmesi için birçok farklı hüneri bir arada sergilemesi gerekir. Öncelikle çevresini algılayabilmeli ve verileri doğru yorumlayabilmeli. Fakat yorumlayabilmek için gereken tespit etme ve haritalama işlemlerinin de eşzamanlı yapılması gerek. Bu, henüz başarılabilmiş bir durum değil.

2. El becerileri geliştirme Aslında son beş yılda bu konuda çarpıcı örneklerle karşılaştık. Artık yapay tene sahip olan veya esneklik seviyesi arttırılmış robotlar üretebiliyoruz. Fakat henüz bir insan kadar becerikli olabilene rastlayamadık. Sonuçta bir bebeği nazikçe kavrayabilecek kadar hassas robotlar hayal ediyorsak, bu beceriyi geliştirmelerini sağlamamız gerek.

3. Sohbet edebilme Yapay zekânın olmazsa olmaz iki kuralından biri robotun insanla sohbet edebilmesi. Akıllı telefon uygulaması Siri gibi başarılı birkaç örneği olsa da, henüz gerçekten sohbet edebilen bir robot yok.

 4. Yeni beceriler öğrenme Önceden kodlanmamış olup, kendi kendine öğrenme kabiliyeti gerektiren bu durum, robotların insan öğretmenlerinin yaklaşımlarını ve hareketlerini kopyalamasıyla mümkün oluyor. Aslında bu gerçek bir öğrenme değil, uygulamayı taklit edebilme yeteneği olarak özetlenebilir.

5. Oyun ve hileler Bir robotun bir insanı aldatabilmesi oldukça zor. Çünkü böyle bir beceri hayal gücü gerektiriyor. İnsanlar için riskli sonuçlar doğurabilecek olsa da robotların bunları öğrenmesi gerek. Çünkü öngörülemeyen durumlardan kurtulabilmek veya eğlenceli oyunlara dâhil olabilmek için aldatma ve hile yapabilmenin büyük önemi var.

6. İnsanları doğru okuyabilme Özellikle hizmet sektöründe kullanılacak robotların, insanların ihtiyaçlarına doğru zamanda ve doğru şekilde karşılık vermeleri beklenecek. Bunun için de kendi kendilerine öğrenebilecek düzeye erişmeleri şart.

 7. Bir başka robotla uyum sağlayabilme Neticede robotları öncelikle zorlu görevlerden bizi kurtarmaları için üretiyoruz. Bu yüzden birlikte çalışmayı ve takım oyunu kurmayı öğrenmek zorundalar. Bunları başarabilecek robotlar üretmek için böcek sürülerini incelemeye başlayan bilim insanları oldukça başarılı uygulamalar geliştirdiler. Örneğin ses dalgalarını algılayabilen robotlar, bir çeşit radar sistemiyle grup içinde kontrollü hareket etmeyi başarabiliyor.

 8. Kendini kopyalayabilme Aslında artık bunu yapabilen robotlara sahibiz. Kendinden yeni bir kopya üretmek, bir robot için gerçek bir zafer anı sayılır. Şimdilik insanların lojistik yardımına muhtaçlar ama gelecekte bize hiç ihtiyaç duymadan başarmaları hedefleniyor.

9. Etik prensipler benimseme Robotların ahlaki seçimleri öğrenmesi ve etik prensiplere uygun davranabilmesini sağlamak hiç kolay değil. Bunun için önce kavramları öğrenmeleri gerek. Üstelik bu prensipler de dünyanın çeşitli bölgelerine göre değişiklik gösterebiliyor.

 10. Hissetmek

 tarafından hazırlanmıştır.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle