Gündem Haberleri

  Bir öğretmene değil bin öğrenciye kıydınız

  Cüneyt SÖZ-Habib BABAR/İSTANBUL
  06.11.2001 - 02:06 | Son Güncelleme:

  Çantasını kapmak isteyen 2 gaspçının bıçakladığı Gülay öğretmen, yaşam savaşını kaybetti. Öğretmenleri için okulda özel köşe hazırlayan gözü yaşlı öğrenciler duygularını, ‘‘Bir öğretmene değil bin öğrenciye kıydınız’’ sözleriyle dile getirdiler.

  BAKIRKÖY'de 23 Ekim Salı sabaha karşı, 2 gaspçının bıçaklı saldırısında ağır yaralanan resim öğretmeni Gülay Posbıyık (25), 13 gündür sürdürdüğü yaşam mücadelesini kaybetti. Gülay öğretmenin görev yaptığı Şehit Pilot Muzaffer Erdönmez İlköğretim Okulu'nda öğretmen arkadaşları ve öğrencileri ölüm haberi ile yıkıldı. Gülay Tosbıyık, 23 Ekim sabaha karşı arkadaşlarıyla eğlendikten sonra eve dönerken Bakırköy'de Mc Donald's ve Burger King'in bulunduğu Ray Sokak'ta, çantasını kapmak isteyen 2 gaspçının saldırısına uğradı. Gaspçılardan biri, çantasını vermemek için direnen Gülay Tosbıyık'ı sağ ve sol göğüs boşluğundan bıçakladı. Diğer gaspçı, ceketinden çıkarttığı bıçağı Gülay öğretmene sapladı. Genç kızın çığlıklarını Ray Sokak'ın sonundaki duvar dibinde sohbet eden sokakta yaşayan tinerci gençler Ferhat Sağlam ve Mesut Keskin duydu. Genç kızın gaspçılarla boğuştuğunu gören gençler, kendilerini fark edip kaçan gaspçıları Özgürlük Meydanı'na kadar kovaladı.

  Özel köşe hazırladılar

  Sokaktan geçen 3 üniversite öğrencisiyle tinerci gençler, Tosbıyık'ı nöbetleşe kucaklarında taşıyarak, Acıbadem Carousel Hastanesi'ne götürdü. Tosbıyık'ın duran kalbi masajla çalıştırıldı. Beyninde ödem oluşan ve dün saat 01.00'de yaşamını yitiren Gülay öğretmenin cenazesi, memleketi Kastamonu' da toprağa verilecek. Gülay öğretmenin ölüm haberi görev yaptığı Şehit Pilot Muzaffer Erdönmez İlköğretim Okulu'nda şok etkisi yarattı. Dün sabah okula gelen öğretmen ve öğrenciler Gülay öğretmenin ölüm haberi ile yıkıldılar. Okul bahçesinde toplanan öğrenciler, ‘‘Bir öğretmene değil, bin öğrenciye kıydınız’’, ‘‘Topluma hizmet edenin sonu bu olmamalıydı’’, ‘‘Daha kaç masuma kıyılacak’’, ‘‘İnsanlığa yapılan ayıbın bedeli’’ yazılı pankartlar hazırladılar. Okulun girişinde Gülay öğretmen için oluşturulan köşeye öğrencilerin 13 gündür yazdıkları şiirler ve resimler konuldu. Ayrıca bir de öğrencilerin duygularını anlatmaları için anı defteri oluşturuldu.

  En ağır ceza verilsin

  KORKUNÇ saldırıdan sonra Gülay öğretmen, ölümle mücadele ederken, kanlı bıçak olay yerinde bulundu, çantayı gasp eden Tezcan Topçu ve Kenan Bakar da yakalandı. Gülay Tosbıyık'ın gasp edilen kredi kartı ve cep telefonu da üzerlerinde çıkan 2 gaspçı tutuklandı.

  Katillere lanet yağdırdı

  Öğretmenlerinin ölüm haberiyle öğrenciler gözyaşlarına boğulurken, 7/A sınıfı öğrencilerinden Aslı Kayalı şu sözlerle duygulara tercüman oldu: ‘‘Topluma hizmet eden, bizlere bir şeyler öğretmeye çalışan bu kadar iyi bir insan ölmemeliydi. Asıl ölmesi gerekenler birkaç yıl sonra serbest kalacaklardır. İçimiz kan ağlıyor. Bu vicdansız katillerin cezalarını en ağır şekilde çekmesini istiyoruz.’’
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı