Gündem Haberleri

  Bir mühür, bir müdür hukuk eğitimi olmaz

  Hürriyet Haber
  19.02.2005 - 02:03 | Son Güncelleme:

  Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek, YÖK’e çağrı yaparak; hukuk fakültelerinde 4 yıl olan eğitim süresinin, 5 ya da 6 yıla çıkarılması gerektiğini söyledi.

  Artık 4 yıllık hukuk eğitimin yeterli olmadığını, çevre hukuku, iletişim hukuku, gibi yeni hukuk dallarının ortaya çıktığını vurgulayan Çiçek, hukuk fakültelerinde Türkçe’nin iyi kullanılması konusunda da eğitim verilmesi gerektiğine dikkat çekti. Adalet Bakanlığı’nda Danıştay’a seçilen 9 üyeye mazbatalarının verilmesi nedeniyle düzenlenen törende konuşan Çiçek, şunları söyledi:

  YÖK’E DE AKTARDIM


  YÖK Başkanı’nı ziyaret ederek bu konudaki düşüncelerimi paylaşmak istedim. O da ‘Siz gelmeseniz ben gelecektim’ dedi. Hukuk fakültelerinin dekanlarını da toplayarak bu konuya objektif ve soğukkanlı bir şekilde değerlendirmek gerekir.

  HUKUK EĞİTİMİ 6 YIL OLMALI

  Türkiye, gerçekten bir hukuk devleti olacaksa kaliteli bir hukuk eğitimine ihtiyaç var. Bunun süresi 5 yıl mı, 6 yıl mı olur? Onu ben bilemem, YÖK bilir. Türkiye’de 34 tane hukuk fakültesi var. Ancak öğretim üyesi sayısı 10 fakülteyi karşılayacak kadar. Bir müdür, bir mühür anlayışıyla bu olmaz. YÖK konuyu gündeme almalı.

  YABANCI DİL EĞİTİMİ ÖNEMLİ

  K
  aliteli bir hukuk eğitiminin yanında, 3 Ekim 2005’te AB ile başlayacak müzakere sürecinde yabancı dil de önemli. Yabancı dil eğitimine de önem verilmeli.

  ADALET SARAYLARI YARGIYA YAKIŞIR HALE GELECEK

  Türkiye’de bir değişimin yaşanıyor. İl ve ilçelerdeki adalet saraylarının yargıya yakışır hale getiriliyor. Halen 150 proje devam ediyor. Bu konudaki en büyük sorunun İstanbul’da yaşanıyor. İstanbul için 450-500 milyon dolara ihtiyaç var.

  HÁKİM ADAYLARINA BİLGİSAYAR

  E-devletten e-adalete geçme çalışmaları sürüyor. Kaynak sıkıtımız yok. Hákim ve savcı adaylarına da bilgisayar vermeyi düşünüyoruz.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı