GeriGündem Bir millet uyanıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bir millet uyanıyor

Gösteriler yayılıyor... Öğrencilerin ‘Kahrolsun diktatorya’ sloganları mollayı sarsıyor

Komşularına rejim ithal etmeye kalkan İran'ın molla rejimi tehlikede. Dün de 12 kişinin yaralandığı Tahran Üniversitesi'ndeki gösterilerde öğrenciler demokrasi yanlısı sloganlar attılar. Dini lider Hamaney'in yazılı açıklamasını ise okutturmadılar.

İran'da polisin Tahran Üniversitesi'ne geçen perşembe günü baskın düzenlemesiyle başlayan gerginlik sürüyor. Protesto gösterilerinin ardından olayla ilgili iki üst düzey polis yetkilisinin görevden alınması demokrasi yanlısı öğrencilere yetmedi. Protestolar diğer kentlere de sıçrarken Tahran Üniversitesi'nde aralarında öğretim üyelerinin de bulunduğu 5000 kişi eylem yaptı. Ulusal Muhafız Konseyi'nin izinsiz gösterilere karşı yaptığı uyarılara rağmen dün Tahran Üniversitesi kampüsündeki eyleme binlerce öğrenci katıldı. Görgü tanıklarına göre eylemcilerin sayısı 5 bine ulaştı, kimi ise bu rakamı 10 bin olarak telaffuz etti. Katılımcıların arasında üniversite personelinden de yaklaşık 2 bin kişi vardı. Üniversite camisinde İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in yaptığı yazılı açıklamanın okunmak istemesi bir anda ortalığı karıştırdı. Öğrenciler sloganlar atarak engellemek istediler. Bir anda, ‘‘Kahrolsun diktatorya’’, ‘‘Güdümlü parlamento istemiyoruz’’, ‘‘Ya İslam, ya hukuk ya da başka devrim’’ sloganları yükseldi. İRNA Haber Ajansı 1000 kadar öğrencinin de üniversite dışında toplandığını belirtti. Üniversite kapısının dışında bir el bombası patladı. Daha sonra motosikletli bir kişi tarafından ateş açıldı.

12 KİŞİ YARALANDI

Üniversitenin yakınlarındaki Vali Asr Meydanı'nda da polis ve ulusal muhafızlar, sopa ve taşlarla saldıran öğrencileri gözyaşartıcı bomba ve havaya ateş açarak kontrol altına almaya çalıştılar. En az 12 kişi yaralandı, 20 gösterici ise tutuklandı. Şimdiye kadarki eylemlerde 5 kişi öldü, onlarca kişi de yaralandı. Öğrenciler, polisin uyguladığı baskıdan sorumlu tuttukları Emniyet Müdürü Hidayet Lütfian ile birlikte üst düzey yetkililerin görevden alınmasını istiyorlar.

Halk öğrencileri destekliyor

Tahran'da yapılan gösterilere her kesimden binlerce kişi katılıyor. Demokrasi yanlısı sloganlar atan öğrencilere en büyük destek ise kara çarşafından kurtulmak isteyen İran kadınından geliyor. 1979 yılındaki İslam devriminden bu yana İran'da taşlar ilk defa bu eylemlerle yerinden kıpırdamaya başladı. Demokrasi yanlısı gösterilerin ne kadar başarıya ulaşacağı ise önümüzdeki günlerde belli olacak. İran'daki protesto kentleri Şiraz, Meshed gibi büyük kentlerden sonra Tebriz'e de sıçrarken, yurtdışında da Tahran aleyhine gösteriler düzenleniyor.

Tüm dünyada ayaktalar

ABD'de Los Angeles, Houston ve Dallas'ta İranlılar gösteriler düzenlerken, Paris ve Bonn'da bir araya gelen rejim karşıtları eylem yaptı. Almanya'nın Bonn kentindeki İran Büyükelçiliği yakınlarında toplanan göstericiler, İran İslam rejimini yıkmak için yurtdışında faaliyetlerini sürdüren İran'ın Ulusal Direniş Konseyi Lideri Meryem Rejavi'nin posterlerini açtılar. Fransa'da yaşayar İranlı rejim muhalifleri ise Paris'teki İnsan Hakları Meydanı'nda buluştu.

İran'a yakın takip

Türkiye, İran'da üniversite öğrencilerinin başlattığı eylemleri yakın takibe alırken, Dışişleri Bakanlığı'nda gözler bu ülkeye çevrildi. Türkiye'nin Tahran Büyükelçiliği'nde dün gün boyu süren bir değerlendirme toplantısı yapıldı. Büyükelçi Sencer Özsoy başkanlığında sürdürülen çalışmalardan çıkan sonuçlar, saat başı Ankara'ya bildirildi. Tahran'dan Ankara'ya gelen bilgilerde, Hatemi'nin Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra kendini göstermeye başlayan liberalleşmenin, öğrenci haraketleri ile doruk noktaya çıktı özellikle vurgulandı. Öğrencilerin eylemlerini gerçekleştirirken, Hatemi posterleri taşımaları ve Mollalar aleyhine sloganlar atmaları, rejim içinde iki başlılığın göstergesi olarak değerlendirildi. Ankara, Hatemi'nin toplum içinde büyük bir desteğinin bulunmasına rağmen Mollalar'ın özellikle asker ve polis kesiminde güçlü olmasını da dikkate alıyor. Şimdilik ‘Bekle gör politikası’nı tercih eden Ankara, İran'ın içişlerini yakından ilgilendiren bir konuda sesiz kalmayı tercih ediyor.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle