Gündem Haberleri

  Bir kırmızı kart da Avrupa'dan

  Zeynel LÜLE / BRÜKSEL
  11.07.2001 - 10:03 | Son Güncelleme:

  Refah Partisi davasını değerlendiren Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, siyasal İslam'a 'prim' veren bir partinin varlığının laik, cumhuriyetçi bir anayasal yapıya 'tehdit' oluşturabileceğine karar verdi.

  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Refah Partisi davasında, siyasal İslam'a 'prim' vermeyen ve bu türlü bir partinin varlığının laik, cumhuriyetçi bir anayasal yapıya 'tehdit' oluşturabileceğini vurgulayan karar aldı.
  Mahkeme aynı zamanda bir tazminat kararı almadı. AİHM, buna rağmen siyasi partilerin kapatılmasının, o partiye oy veren seçmenlerin cezalandırılması anlamına geldiğini de vurguladı. AİHM'nin yedi yargıçtan oluşan üçüncü dairesi, dün RP'nin kapatılması ile ilgili davayı sonuçlandırdı. Gerekçeli kararın 31 Temmuz'da açıklanacağı bildirildi. AİHM'deki dünkü görüşme, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 'örgütlenme hakkı'nı güvence altına alan 11'inci maddesinin ihlal olup olmadığı üzerinde odaklandı. Yargıçlar, partilerin kapatılmasının demokrasilerde 'yaygın' olabilecek bir yöntem olmadığı ve bunun insan hakları sözleşmesine göre 'ihlal' olarak değerlendirilmesi gerektiği konusunda görüş birliğine vardı. Gerekçeli kararda mahkeme, RP'nin faaliyetleri ve parti yöneticilerinin söylemlerinin, anayasal düzene 'tehdit' oluşturduğunun da altını çizdi. Mahkeme böylelikle, parti yöneticileri olan ve partinin kapanmasıyla 'yasaklı' duruma düşen Erbakan, Şevket Kazan ile Ahmet Tekdal'ın söylemlerini, yine Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 'ifade özgürlüğü' ve 'din ve vicdan özgürlüğü'nü güvence altına alan 9'uncu ve 10'uncu maddesi çerçevesinde değerlendirmedi. AİHM daha çok partinin kapatılmasından ziyade 'parti yöneticilerinin yargılanması'nın daha 'doğru' olabileceği yönünde görüş belirtti. 

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı