Gündem Haberleri

  Bir kentin örnek su bilinci

  Hürriyet Haber
  02.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZSU’nun başlattığı "su tasarrufu kampanyası"nda kente verilen su miktarında 2 ayda 2 milyon 214 bin metreküplük tasarruf sağlandı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, tasarrufun devamı halinde, 1 yılda kazanılacak su miktarının Balçova Barajı rezervinin tam 1.5 katı miktarı olan 13 milyon 287 bin 726 metreküp olacağını açıkladı.

  KÜRESEL ısınmanın etkisiyle yağışların azalması ve dengesizleşmesi nedeniyle başta İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde su kesintisi programları uygulanırken İzmir Büyükşehir Belediyesi, uyguladığı önlemlerin sonuçlarını almaya başladı. 28 Nisan-27 Haziran 2007 tarihleri arasındaki tasarrufu "İzmirlilerin suyuna sahip çıkması" olarak değerlendiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, tasarrufun devamı halinde, 1 yılda kazanılacak su miktarının Balçova Barajı rezervinin tam 1.5 katı miktarı bulan 13 milyon 287 bin 726 metreküp olacağını açıkladı.

  Bu hedef doğrultusunda, bilinçli ve tasarruflu su kullanımının devam etmesi halinde tasarruf edilecek suyun maliyetinin 11 milyon 28 bin 813 YTL olacağını öngördüklerini kaydeden Başkan Kocaoğlu, "Bu rakam da İzmir halkın 1 yıllık kazancı olacak. Bu kampanyayı yürüten, kamuoyu oluşmasını sağlayan ekibimizi ve çağrılarımıza değer veren İzmir halkını yürekten kutluyorum. İzmirliler bir kez daha Türkiye’ye örnek oldu" diye konuştu.

  Büyükşehir Belediyesi ve İZSU, ortak yürüttükleri kampanya kapsamında "İzmir’in su kaynakları, bugün ve yarın" konulu bir toplantı düzenledi. Anaokulundan başlayarak tüm öğrencilerine su tasarrufu ile ilgili resimli kitapçıklar dağıtıldı. Bastırılan afiş ve çıkartmalarda "Su değerlidir, su hayattır, akıp gitmesin", "Suyumuzu tasarruflu kullanmak için hepimize düşen görevler var", "Diş fırçalarken musluğu açık bırakmayalım", "Damlayan musluk bir günde 7 kova su harcar" gibi slogan ve uyarılar yer aldı.

  İzmir’in şu andaki su ihtiyacının yüzde 38’i Tahtalı ve Balçova Barajı’ndan sağlanıyor. Kalan yüzde 62’isi ise Sarıkız, Göksu, Menemen, Halkapınar ve Pınarbaşı’ndaki yeraltı su kaynaklarından temin ediliyor. Tahtalı Barajı’nda 107 milyon metreküp su bulunuyor. İzmir’de günde ortalama 600 bin metreküp su kullanılıyor.

  Anaokuluna kadar inildi

  İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZSU, su tasarrufu kampanyası kapsamında tasarladıkları eğitim projesini anaokullarından başlattılar. Ortaokul, liselerin yanı sıra sokaktaki vatandaş da broşür, afişlerle bilinçlendirildi.

  KULLANILAN SLOGANLAR

  Su değerlidir boşa harcamayalım

  Suyun değerini bitmeden anlayalım

  Diş fırçalarken musluğu açık bırakmayalım

  Banyo yerine duş alalım, 100 litre su tasarruf edelim

  Arabalarımızı hortumla yıkamayalım

  Bahçeyi sabah ya da akşam sulayalım

  Bulaşıkları makinede kısa programda yıkayalım

  Damlayan musluk bir günde 7 kova su harcar

  Evimizde gizli su kaçağı olabilir. Su sayacını kontrol edelim

  Musluk rezervuar arızalarını ihmal etmeyelim

  Tuvalet rezervuarını 16 litrelikse, su dolu iki adet plastik şişeye koyarak su tüketimini yüzde 20 azaltabiliriz

  Rezervuarı yenilediğimizde daha düşük kapasiteli olanı tercih edelim

  Ellerinizi yıkarken, dişlerinizi fırçalarken, tıraş olurken, bulaşıkları durularken boşa su akıtmayalım

  Çamaşır ve bulaşık makinelerimizi tam doldurmadan çalışmayalım ve kısa programları tercih edelim

  Kapı önü, balkon, teras gibi yerlerin temizliğinde hortumla yıkamak yerine süpürge kullanalım

  Sebze ve meyve yıkadığımız suyla çiçek sulayabilir, temizlik yapabiliriz
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı