Gündem Haberleri

  Bir kent iki dünya

  Hürriyet Haber
  25.03.2005 - 01:58 | Son Güncelleme:

  4.5 yıldır çocuklarımı deniz kenarına götüremiyorum.

  Burası Mersin. Çocuklarını deniz kenarına götürememekten yakınan da yine Mersin’de oturan Kadir Bali. Tek fark Mersin’in banliyösündeki Yenipazar Mahallesi’nde yaşıyor olması. Bu mahallede Güneydoğu’dan gelenler oturuyor. Yenipazar ve onun gibi Güneydoğu’dan gelen, Kürtler tarafından kurulmuş toplam 13 mahallenin özelliği Güneydoğu’nun kasabalarının aynen oraya taşınmış olması.

  GELDİKLERİ GİBİLER

  Çevrenize baktığınızda ister istemez soruyorsunuz. Burası Mersin mi yoksa Silvan mı ya da Cizre mi? Bir yanda Foto Birvan, Dicle İnternet Kafe, öbür yanda Rezan Müzikevi. Tülbentli kadınlar, poşulu erkekler ve aradaki dükkánlardan yükselen Kürtçe şarkılar...

  Bunların tümü Mersin’in sahil kesimindeki modern kent görünümünün dışında, çok farklı bir dünyayı yansıtıyor. Buradaki insanlar aslında hálá geldikleri yörelerde yaşıyorlar. Ruhları orda kalmış. Cizre Nur Turizm tabelasını taşıyan dükkánın sahibi olan Kadir Bali de, 30 yıl önce Adıyaman’dan gelmiş Mersin’e. Ekonomik sıkıntılardan yakınırken, bayrak konusunda yaşanan son olaydan duyduğu sıkıntıyı dile getiriyor:

  ‘Bir cahil çıkıp ortalığı velveleye veriyor. Bayrağa öyle yapılmaz. O bayrak bizim de kanımız yahu.’

  Fırat Çayocağı’nın önüne attığı küçük kürsüde oturan Diyarbakırlı Nezir Baydemir de aynı görüşte. ‘Kim yapmışsa cahilliktir’ dedikten sonra, ‘Bu bayrak bizim de bayrağımız. Tepki gösteren millet de haklıdır’ diye ekliyor.

  Yanındaki arkadaşı Silvanlı Selahattin Menteş ise bu olayın Kürtlere mal edilmemesini istiyor. ‘Birisi suç işlediyse bunu Kürtlere mal etmemek gerek. Kürt, Türk, Arap hepimiz bir bayrağın altında yaşıyoruz’ diye sinirle sallıyor elini.

  Sanatçı Aynur’un ‘Keçe Kurdan’ının (Kürt Kızı) yüksek sesle çalındığı bir kasetçinin önünde rastladığımız Diyarbakırlı Cihan adlı genç de üzgün yaşananlardan. ‘Nevruz’da Diyarbakır’da büyük bayrak açılınca sevinmiştik. Bu çocuklara bir paket cigara versen neler yapmazlar’ diyor.

  ESKİNİN PİYANO SESLERİ

  Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Uğur Oral da kaygılı. ‘Burada kalmayacak. Mersin sorunlu bir kent artık’ derken, sözü ‘eski’ Mersin’e getiriyor:

  ‘Mersin 1924 yılında akşam saatlerinde evlerinden piyano seslerinin yükseldiği, portakal bahçeleri arasındaki iki katlı evlerden oluşan minik bir kasabaymış. Şimdi çok büyüdü. Son yıllarda çok büyük göç aldı.’

  Prof. Oral’a göre, büyük göçle gelen insanların kente entegre edilememesi sorunların temel kaynağı. Bu insanların kente aidiyet duyguları ile bağlanabilmeleri için devletin hızla önlemler alması gerektiğini anlatan Oral, ‘Bayrak olayı Türkiye’yi sevip sevmeme, anayasal vatandaşlığı kabul edip etmeme olayıdır’ diyor. Prof. Oral da, ilin tüm ileri gelenleri gibi kentin geleceğinden endişeli.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı