Gündem Haberleri

  Bir kapıcının romanı

  Hürriyet Haber
  19.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yirmi iki yıldır kapıcılık yapan Duran Gündüz sonunda bir kitap yazdı. Odakule Yayıncılıktan çıkan ‘‘Umutlar hiç bitmez ki’’ yaşamı boyunca hemen hemen herşey ile mücadele eden Duran Gündüz'ün yaşam öyküsü. Halen İstanbul'da bir sitede kapıcılık yapan Gündüz sıkıntılarını, sefaletini, çaresizliğini yalın bir ifadeyle canlı bir dille anlatıyor.

  1951 Tokat doğumlu Duran Gündüz ilkokul yıllarında çalışmaya başlamış. 13 yaşında geldiği İstanbul'da seyyar satıcılıktan, garsonluğa, inşaat işçiliğine kadar bir çok işte çalışmış. Çok farklı toplumsal kesimlerin içinde geçirdiği hayat onu 1994 yılında yazmaya itmiş. ‘‘Umutlar hiç bitmez ki’’ çok sayıda küçük öyküsü bulunan Duran Gündüz'ün ilk romanı.

  Gündüz, kitabının insanoğlunun yaşam mücadelesinden hangi koşullar altında olursa olsun vazgeçmeyip sonuna kadar direncini sürdürme kararlılığından oluştuğunu söylüyor.

  Gündüz, ‘‘Kitapta kır ve kentlerimizde yaşayan insanların gerçek duygularını, kaygılarını bulacak, yine kır ve kentlerde yaşamın öteki yüzünü göreceksiniz’’ diyor. Okuyuculardan kitaptaki yanlışlıklar için -bunun ilk romanı olduğunu hatırlatarak- özür dilemeyi ve bundan sonra da okumayı ve yazmayı sürdüreceğini eklemeyi de unutmuyor.

  Duran Gündüz'ün kitabının tanıtımı da yazarı ve kitabın kendisi kadar ilgin oldu. Dün İstanbul Öğretmenlerevinde düzenlenen biir kokteylle kitabı tanıtılan Gündüz, okumayı ve yazmayı sürdüreceğini söyledi.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı